Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. júna 2023, 21:25
Čas čítania 0:50

Súd rozhodol, kam sa vráti vzácny zlatý poklad z Krymu. Múzeá z Rusmi okupovaného územia ho chceli pre seba, ale vyhrala Ukrajina

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa sudcov by malo byť zlato uchovávané na Ukrajine, pokiaľ sa situácia na Kryme neupokojí.

Holandský najvyšší súd v piatok rozhodol, že vzácna zbierka tzv. skýtskeho zlata z Krymského polostrova sa musí vrátiť Kyjevu. V súčasnosti sa nachádza v amsterdamskom Múzeu Allarda Piersona, ktoré si ho od Ukrajiny zapožičalo krátko pred anexiou Krymu v roku 2014. 

Ukrajinské úrady a predstavitelia štyroch múzeí na okupovanom Kryme sa sporili o to, komu by sa skýtske zlato malo vrátiť. Múzeum v Amsterdame prisľúbilo, že vzácne umelecké artefakty odovzdá tej strane, ktorej ich právoplatne prisúdi súd.

„Múzeum Allarda Piersona musí odovzdať umeleckú zbierku Ukrajine a nie krymským múzeám,“ uvádza sa v rozsudku holandského najvyššieho súdu, podľa ktorého sa týmto verdiktom celý spor končí.

Piatkové rozhodnutie holandského najvyššieho súdu potvrdil predchádzajúce uznesenia súdov nižšej inštancie. Sudcovia dospeli k záveru, že Ukrajina má legitímne právo chrániť svoje kultúrne dedičstvo a že skýtske zlato by malo byť uchovávané na Ukrajine, pokým sa situácia okolo Krymu nestabilizuje.

Rusko považuje rozhodnutie súdu za precedens

Moskva na predmetné rozhodnutia súdov nižšej inštancie, ktoré boli vynesené ešte pred vlaňajším začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, zareagovala s rozhorčením. Označila ich za politicky motivované a nebezpečné precedensy. Vláda v Kyjeve, naopak, tieto verdikty označila za svoje víťazstvo.

Múzeum Allarda Piersona vyhlásilo, že ešte nie je jasné, kedy Kyjevu zlato vráti, všetky súvisiace kroky však bude koordinovať s ukrajinskými úradmi.

zlato
Zdroj: Wikimedia/Д.Колосов - фото/volně k užití
Domov
Zdieľať
Diskusia