Hoci žil v izolácii, aspoň cez internet ostával v spojení s medicínskym tímom, ktorý sa o neho staral, a so svojimi študentmi.
Americký vedec Joseph Dituri, prezývaný aj Dr. Deep Sea, strávil pod vodou sto dní. Prekonal tým predošlý 74-dňový svetový rekord a zároveň sa mu podarilo študovať vplyv dlhodobého pobytu pod vodou na ľudské telo. Podľa USA Today mal prísny stravovací a cvičebný plán, aby akékoľvek zmeny mohol čo najpresnejšie zaznamenať. Na príbeh upozornili Správy RTVS.
Život pod extrémnym tlakom
Dituri žil v malej oceľovej ponorke, v ktorej sa tlak nevyrovnáva na úroveň atmosférického. To znamená, že celé tri mesiace žil v hyperbarickej komore a extrémny tlak mu ovplyvňoval jeho telo. V ponorke mal poschodovú posteľ, pracovný stôl (odkiaľ naďalej plnil svoje profesorské povinnosti), a tiež kúpeľňu so záchodom a kuchyňu.
View this post on Instagram
Denne cvičil, raňajkoval tri vajíčka, na obed mal bohatý šalát a na večeru mäso so zeleninou (alkohol a dezerty nekonzumoval) a svoj život v mori dokumentoval na Instagrame. Medicínsky tím mu kontroloval rôzne funkcie od krvného tlaku cez ušný tlak, mozgovú činnosť a saturáciu kyslíka až po moč či množstvo svalovej hmoty.
Za 100 dní pod morskou hladinou mu klesol cholesterol, zvýšila sa mu dĺžka REM fázy spánku, mal v tele menej zápalov a mierne (niečo o centimeter) sa mu skrátila aj výška. V meraniach budú pokračovať naďalej, aby poznali aj dlhodobý efekt. Tieto dáta budú užitočné pre výskumníkov oceánov alebo pre astronautov, ktorí trávia dlhé mesiace na misiách vo vesmíre.