Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Florián Meričko TASR
28. júna 2023, 18:55
Čas čítania 0:51

Toto bol ozajstný cieľ Prigožina počas pokusu o prevrat, tvrdia tajné služby. Mal plán, ako odstaviť ruské veliteľstvo

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pôvodným cieľom šéfa vagnerovcov malo byť zajatie Sergeja Šojgua a Valerija Gerasimova.

Šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin plánoval počas uplynulého víkendu zajať ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, s ktorými má dlhodobé spory.

Svoje plány údajne urýchlil po tom, ako sa o sprisahaní dozvedela ruská tajná služba FSB, tvrdia predstavitelia západných spravodajských služieb, informuje denník The Wall Street Journal.

Prigožin zamýšľal zajať Šojgua a Gerasimova počas ich plánovanej návštevy Rostova nad Donom, ktorý slúžil ako operačné stredisko pre vedenie ofenzívy na Ukrajine. Podľa západných zdrojov sa FSB dozvedela o jeho úmysle dva dni pred uskutočnením.

„Z Prigožinovho tábora unikli konkrétne informácie o prípravách vzbury, ktorá sa mala začať medzi 22. a 25. júnom,“ povedal veliteľ Národnej gardy Ruska generál Viktor Zolotov.

O Prigožinovom pláne vedeli, no aj tak nezasiahli

Západné tajné služby sa o plánoch Prigožina taktiež dozvedeli vopred na základe analýzy zachytenej elektronickej komunikácie a satelitných snímok. Tvrdí to osoba oboznámená s danými zisteniami, na ktorú sa odvoláva WSJ.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Predstavitelia Západu sa domnievajú, že pôvodný Prigožinov plán mal veľkú šancu na úspech, ale po úniku informácií musel Prigožin improvizovať a konať čo najrýchlejšie.

Spravodajské informácie však vyvolávajú otázky o rozsahu moci ruského prezidenta Vladimira Putina. Aj napriek tomu, že Kremeľ vedel o plánovanom sprisahaní vopred, nedokázal zabrániť vagnerovcom dostať sa takmer do Moskvy, poznamenali pre WSJ zdroje oboznámené so záležitosťou.

Šéf žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v Bachmute.
Šéf žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v Bachmute. Zdroj: Youtube/reprofoto
Domov
Zdieľať
Diskusia