Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. augusta 2023, 10:59
Čas čítania 0:53

Poľsko odpovedá na bieloruské provokácie. Takú odvážnu reakciu Lukašenko nečakal

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Reagujú tak na provokácie zo strany Ruska a Bieloruska.

Poľsko vo štvrtok oznámilo, že posilní ochranu východnej hranice s Bieloruskom v dôsledku nedávneho narušenia poľského vzdušného priestoru bieloruskými vojenskými vrtuľníkmi. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


Poľský šéf rezortu obrany Mariusz Blaszczak spresnil, že na východnú hranicu boli vyslané viaceré vojenské vrtuľníky. Zdôraznil, že poľskí vojaci svoje zbrane použijú, ak to bude opodstatnené.


„Rusko a Bielorusko zvyšujú nátlak na (poľskej) hranici, pribúdajú provokácie a je potrebné si uvedomiť, že ich počet bude narastať,“ vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Na území Bieloruska sa podľa jeho informácií nachádza približne 4000 žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.


„Poľské hranice a hranice Litvy sú dnes hranicami slobodného sveta, ktorý krotí despotizmus z východu,“ poznamenal Morawiecki počas návštevy litovského prezidenta Gitanasa Nausédu v meste Suwałki na severovýchode Poľska.

Bielorusko
Zdroj: Dmitry Azarov, Sputnik, Kremlin Pool Photo, AP

Reakcia na narušenie vzdušného priestoru

Poľsko v utorok obvinilo Bielorusko z narušenia svojho vzdušného priestoru dvoma vrtuľníkmi. K incidentu údajne došlo južne od takzvaného Suwałského koridoru – oblasti strategicky významnej pre NATO, Európsku úniu i Rusko a Bielorusko.


Poľská armáda najprv poprela, že by k narušeniu došlo, neskôr to však vo vyhlásení vydanom v ten istý deň potvrdila. Jej prvotná reakcia vyvolala kritiku zo strany opozície, ktorá vyzvala poľského ministra obrany na odstúpenie.


Bieloruskí predstavitelia na štvrtkovom stretnutí poľskému chargé d'affaires Martinovi Wojciechowskému predložili letové plány vrtuľníkov, aby dokázali, že nedošlo k narušeniu poľského vzdušného priestoru. Zároveň vyzvali Varšavu, aby situáciu neeskalovala.

Domov
Zdieľať
Diskusia