Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. augusta 2023, 20:35
Čas čítania 1:02

Ak sa zjaví znovu, odstrelia ho. Problémový medveď pri Detve dostal od ochranárov ultimátum, zatiaľ ho monitorujú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V prípade opätovného výskytu zviera ochranári odstránia.

Problémového medveďa, ktorého v Detve a v jej okolí evidoval Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP), zatiaľ neodstránili z populácie. V piatok to potvrdila hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková. Na začiatku augusta však podotkla, že problémového medveďa v najbližších dňoch odstránia.

Ako v piatok uviedla, aktuálne sa tento medveď nezdržiava v intraviláne a ani v blízkosti mesta Detva. Zásahový tím podľa nej monitoruje situáciu.

„Informoval tiež miestne poľovné združenie, že medveď bude v prípade ďalšieho opakovaného výskytu odstránený z populácie,“ objasnila hovorkyňa.

Začiatkom augusta spomenula, že údaje zásahového tímu svedčia o rýchlo postupujúcej strate plachosti tohto problémového medveďa a nízkej senzitivite na plašenie. „Jeho správanie bolo po monitorovaní vyhodnotené ako reálne riziko ohrozenia zdravia a života,“ konštatovala.

Podľa medializovaných informácií sa totiž medveď počas júlového víkendu (22. – 23. 7.) v noci prechádzal v okolí autobusovej stanice a obchodného centra v Detve. Šelma sa pôvodne z detvianskej miestnej časti Kostolná presunula do časti Malý Sliač pri Vígľaši.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Opäť sme však dostali hlásenia o jej výskyte v intraviláne Detvy. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie,“ spresnila Bocková koncom júla.

Medvede v okolí Poľany sa začali správať netradične

Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana dlhodobo upozorňuje na to, že s populáciou sa niečo deje. „Zmena správania je prudká. Medvedice sa približujú k ľudským sídlam, čo pre ne nie je charakteristické,“ zdôraznila.

Riaditeľka Správy CHKO Vladimíra Fabriciusová doplnila, že na Poľane bola regulácia medveďov naposledy pred šiestimi rokmi. Podľa nej je potrebná legislatívna podpora i úprava smernice o druhoch tak, aby chránené druhy mohli byť riadené.

Zásahový tím sa pripravuje na odstránenie problémového medveďa z populácie. Má k tomu dôjsť už v najbližších dňoch.
Zásahový tím sa pripravuje na odstránenie problémového medveďa z populácie. Má k tomu dôjsť už v najbližších dňoch. Zdroj: Pixabay/Tapani Hellman
Domov
Zdieľať
Diskusia