Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. augusta 2023, 13:30
Čas čítania 1:03

Slováci vo veľkom predávajú pozemky štátu v týchto územiach. Ponuka za 70 miliónov stále trvá

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Registrujú už viac ako 2 200 ponúk.

Ministerstvo životného prostredia SR zatiaľ eviduje viac ako 2 200 ponúk od súkromných vlastníkov na výkup pozemkov v národných parkoch. Registráciou prešlo 1 462 používateľov. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovala štátna tajomníčka envirorezortu Katarína Butkovská. Zároveň apeluje na vlastníkov, aby výkup využili a sami navrhli cenu.


„On-line ponúkanie pozemkov je dobrovoľné, spravodlivé a partnerské. Nevyplývajú zatiaľ z neho žiadne záväzky pre vlastníkov,“ povedala Butkovská.


Ambíciou MŽP je podľa šéfa envirorezortu Milana Chrenka, aby majitelia ponúkli 500 hektárov vzácnych území. Výzva sa končí v auguste a v priebehu septembra a októbra začne ministerstvo vyhodnocovať ponuky. Vlastníci na konci výzvy dostanú odpoveď, či štát má záujem ich ponuku využiť a pozemky odkúpiť, vysvetlila štátna tajomníčka.

„Samotné rozhodnutie o prijatí či neprijatí ponuky bude realizovať následne komisia, ktorá bude zložená zo zástupcov MŽP aj z Útvaru hodnoty za peniaze,“ priblížila.


Predaj je podľa Butkovskej dobrovoľný a uskutoční sa až po schválení ponuky a následnom podpise zmluvy s vlastníkom. „Cieľom je preniesť tú ťarchu, ktorú mnohí vnímajú ako ťarchu obmedzení vyplývajúcich z titulu ochrany prírody, na štát,“ poznamenala.

Výkup pozemkov je jedným z kľúčových nástrojov reformy národných parkov.

Chrenko podotkol, že výkup pozemkov cez aplikáciu je len jednou z možností. Naďalej prebieha využívanie predkupných práv správy národných parkov. Oslovujú tiež veľkých vlastníkov.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Verím, že prostredníctvom využitia prostriedkov z plánu obnovy, ktoré investujeme do rozvíjajúcich sa národných parkov, dosiahneme lepšiu ochranu a lepšie ekonomické príležitosti v regiónoch v rámci Slovenska,“ skonštatoval.


Celkovo je na to určených 68 miliónov z plánu obnovy. Ambíciou je tento rok odkúpiť 12 000 hektárov. Súkromní vlastníci môžu svoj pozemok ponúknuť prostredníctvom webovej aplikácie www.ponukavykupupozemkov.sk.

TANAP
Zdroj: Flickr/trekkpics
Domov
Zdieľať
Diskusia