Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. augusta 2023, 9:55
Čas čítania 1:05

V Európe sa šíri zákerná choroba chudoby, ktorou ľudia trpeli pred 150 rokmi. Dokáže zdeformovať telo, varujú experti

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V Škótsku sa šíri choroba, ktorá ľudí trápila počas viktoriánskej éry pred 150 rokmi.

V Škótsku sa rozmáha krivica, choroba spojená s chudobou a podvýživou, ktorá kedysi ochromovala preľudnené štvrte britských miest v 19. storočí. Vyplýva to z údajov zverejnených počas uplynulého víkendu.


V roku 2022 bolo v Škótsku zaznamenaných celkovo 442 prípadov krivice, ochorenia kostry spôsobeného trvalým nedostatkom vitamínu D, v porovnaní s 354 prípadmi v roku 2018. 

„Takéto ochorenia, ktorým sa dá vo všeobecnosti predchádzať, svedčia o tom, že Škótsko má najnižšiu priemernú dĺžku života v Spojenom kráľovstve,“ uviedol Chris Williams, predseda Kráľovskej akadémie všeobecných lekárov v Škótsku. Tiež naznačil, že za nárastom môžu byť aj environmentálne faktory, ako napríklad chladnejšie podnebie.

Kľúčový je vitamín D

Krivica (rachitída) sa prejavuje krivením kostí a môže viesť k deformáciám kostry. Ochorenie súvisí s nedostatkom slnečného žiarenia a vitamínu D, ktorý sa nachádza v potravinách, ako sú napríklad mastné ryby alebo vajcia.


Najviac prípadov (356) bolo zaznamenaných v oblasti mesta Glasgow, ktoré je jednou zo sociálne najslabších lokalít v Škótsku a podľa odhadov žilo v rokoch 2021 – 2022 v chudobe až 32 percent všetkých detí v meste. Podľa najnovších údajov z roku 2019 sa muži žijúci v najchudobnejších oblastiach mesta dožívajú v priemere o 15,4 roka menej ako muži v najbohatších častiach. V prípade žien sa tento rozdiel zvýšil z 8,6 na 11,6 roka.


Zdravotnícki pracovníci naznačili, že k zvýšeniu výskytu rachitídy mohlo prispieť zvýšenie rozmanitosti v meste a zmena životného štýlu smerom k sedavejším činnostiam v interiéri a lacnejším, nezdravým potravinám.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

V Škótsku pribúdajú aj ďalšie tzv. choroby z viktoriánskej éry, ako je tuberkulóza a šarlach. „Viktoriánske choroby sú chorobami chudoby a sú bežné v častiach sveta, kde sú ľudia chudobní,“ povedal Stephen Baker, molekulárny mikrobiológ z Cambridgeskej univerzity.

Krivica u detí.
Krivica u detí. Zdroj: Wikipedia
Domov
Zdieľať
Diskusia