Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
24. augusta 2023, 18:25
Čas čítania 1:12

Putin prvýkrát prehovoril o Prigožinovej smrti. Bol to talentovaný podnikateľ, vyhlásil

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prigožina Putin opísal ako talentovaného podnikateľa.

Ruský prezident Vladimir Putin prelomil mlčanie. Prvýkrát prehovoril o stredajšej havárii lietadla, pri ktorej zahynul aj Jevgenij Prigožin, informuje BBC. 

Putin vyjadril úprimnú sústrasť rodinám zosnulých pasažierov a Jevgenija Prigožina opísal ako talentovaného podnikateľa. Zároveň ocenil jeho zásluhy v bojoch na Ukrajine a pripomenul aj chyby, ktorých sa dopustil.

„Predovšetkým chcem vysloviť slová úprimnej sústrasti rodinám všetkých obetí (pádu lietadla),“ povedal Putin na stretnutí s Denisom Pušilinom, vodcom proruských separatistov v čiastočne okupovanej východoukrajinskej Doneckej oblasti. Záznam zo stretnutia zverejnili ruské médiá.


Putin označil pád lietadla, v ktorom sa údajne viezol aj Prigožin za leteckú nehodu a tragédiu. Prvotné informácie naznačujú, že sa v lietadle skutočne viezli zamestnanci Vagnerovej skupiny, teda ľudia, ktorí podľa neho významne prispeli k boju proti „neonacistom“ na Ukrajine. „Pamätáme si to, vieme to a nezabudneme na to,“ povedal Putin podľa spravodajského servera BBC.

Podľa Putina sa Prigožin dopustil vážných chýb

Samotného Prigožina v tejto spojitosti opísal ako talentovaného podnikateľa a človeka, ktorý sa dopustil vážnych chýb, ale ktorý zároveň dosahoval výsledky.


Putin súčasne prisľúbil, že ruské úrady okolnosti pádu lietadla vyšetria, čo si však podľa neho vyžiada určitý čas. Televízia Sky News zdôraznila, že Putin sa k správa o údajnej Prigožinovej smrti vyjadril až po približne 24 hodinách.


Súkromné lietadlo typu Embraer Legacy 600, ktoré malo patriť Prigožinovi, smerovalo v stredu z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy, keď sa zrútilo nad Tverskou oblasťou na západe Ruska. Pád lietadla podľa informácií ruských úradov a médií neprežil nikto z dovedna desiatich pasažierov.


Ruský letecký úrad Rosaviacija v noci na štvrtok informoval, že podľa údajov leteckej spoločnosti bol na palube havarovaného stroja aj Prigožin, ako aj jeho „pravá ruka“ a spoluzakladateľ vagnerovcov Dmitrij Utkin. Ich smrť však zatiaľ nijaký ruský predstaviteľ ani úrad oficiálne nepotvrdili.


Ukrajina zdôraznila, že s údajnou smrťou šéfa vagnerovcov nemá nič spoločné.

Putin, Prigožin
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia