Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
6. septembra 2023, 19:05
Čas čítania 0:55

Čoraz viac mladých ľudí má rakovinu, počet prípadov narástol o desiatky percent. Tieto faktory k tomu najviac prispievajú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vek ťa neochráni, pribúdajú ľudia s rakovinou, ktorí sú mladší ako 50 rokov.

Vo svete pribúdajú prípady rakoviny u mladších ľudí. Autori novej štúdie zistili, že v rokoch 1990 až 2019 došlo k 79-percentnému nárastu počtu nových prípadov rakoviny u osôb mladších ako 50 rokov.

Výskumníci Edinburskej univerzity a univerzity vo východočínskej provincii Če-ťiang analyzovali údaje globálnej štúdie o zdraví s názvom Global Burden of Disease 2019, ktorá zahŕňa 29 foriem rakoviny a dáta z 204 krajín a regiónov.

Čo zrejme spôsobilo nárast

Vedci sa zamerali na nové prípady rakoviny, úmrtia, zdravotné následky a rizikové faktory u ľudí vo veku 14 až 49 rokov, pričom odhadli ročnú percentuálnu hodnotu. V roku 2019 rakovinu diagnostikovali 3,26 milióna ľuďom mladším ako 50 rokov, čo predstavuje nárast o 79,1 percenta od roku 1990. Zvýšil sa aj počet úmrtí – o 27,7 percenta.

Výskumníci uviedli, že hoci genetika pravdepodobne určitú úlohu zohráva, k hlavným rizikovým faktorom patria fajčenie, konzumácia alkoholu a diéty s vysokým obsahom mäsa a soli a s nízkym príjmom ovocia a mlieka. Ďalšími faktormi sú nadváha, nízka fyzická aktivita a vysoká hladina cukru v krvi.

25. februára 2024, 9:30 Čas čítania 4:24 Týždeň som chodila bez nohavičiek. V električke som si nesadala a neustále som musela prať Týždeň som chodila bez nohavičiek. V električke som si nesadala a neustále som musela prať

Podľa údajov je rakovina prsníka najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na celom svete – predstavuje 13,7 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Najrýchlejšie medziročne rastú prípady rakoviny priedušnice a prostaty.

Počet prípadov tzv. skorého nástupu rakoviny pečene u ľudí vo veku do 50 rokov však každý rok klesal o 2,88 percenta. Regióny s najvyššou mierou skorého nástupu rakoviny sú Severná Amerika, Austrália a západná Európa.

rakovina
Zdroj: SHVETS/na voľné použitie
Domov
Zdieľať
Diskusia