Podľa výskumu britských vedcov môže depresia prispieť k rozvoju diabetu druhého typu.
Depresia môže priamo prispieť k rozvoju cukrovky druhého typu (DM 2). Vyplýva to z výskumu expertov z Univerzity v Surrey v Spojenom kráľovstve.
„Táto mimoriadne významná štúdia nám prináša nové poznatky o spojitosti genetiky, diabetu druhého typu a depresie a potvrdzuje, že depresia môže prispieť k rozvoju tohto typu diabetu,“ uviedla Elisabet Robertsonová, riaditeľka pre oblasť výskumu v Diabetes UK.
Výsledky štúdie podľa nej môžu zdravotníkom pomôcť zlepšiť starostlivosť a podporu pre ľudí trpiacich depresiami a zabrániť výskytu ďalších prípadov metabolického ochorenia diabetes mellitus druhého typu (DM 2). Vedci však žiadnu priamu príčinnosť medzi depresiou a DM 2 nepotvrdili.
Depresia zvyšuje riziko diabetu
Experti použili genetické údaje státisícov ľudí v Británii a vo Fínsku, ktoré štatisticky analyzovali. Po prvý raz sa potvrdilo, že depresia priamo zvyšuje riziko rozvoja DM 2 a vplyv depresie čiastočne súvisí aj s vyššou telesnou hmotnosťou.
Na základe predchádzajúceho výskumu je známe, že ľudia s DM 2 majú dvakrát vyššiu náchylnosť na depresiu v porovnaní s ľuďmi bez cukrovky, píše Diabetes US.
Depresia však nie je rizikový faktor pri cukrovke prvého typu (DM 1), ktoré je spôsobené problémami v imunitnom systéme.
Vedci zaznamenali sedem variácií génov, ktoré prispievajú k rozvoju depresie i DM 2, píše DPA. Tieto spoločné gény zohrávajú úlohu pri tvorbe hormónu inzulín a aj pri zápalovom procese v mozgu, podžalúdkovej žľaze či v tukovom tkanive. Zmeny v týchto procesoch môžu pomôcť pri vysvetlení, ako depresia zvyšuje riziko DM 2.