Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. septembra 2023, 14:51
Čas čítania 1:15

Deväťpodlažný hotel v Demänovskej Doline podľa starostu nepostavia. Toto je náhrada, ktorú plánujú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Deväťpodlažný hotel mal prekrývať výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Masívny deväťpodlažný hotel na Lúčkach v Demänovskej Doline sa stavať nebude, povedal to v stredu tamojší starosta Richard Bros. Doplnil, že obec sa s investorom dohodla na výstavbe troch chaletov, teda rekreačných horských chát, ktoré budú menšie a zapadnú do lokality.

Starosta zhodnotil, že pre obec ide o dobrý kompromis. „Sme proti stavbám v Demänovskej doline, takže nám tam ten hotel nevyhovoval,“ poznamenal.

Vedenie Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) nový variant víta. Riaditeľ Správy NAPANT-u Marek Kuchta podotkol, že je oveľa prijateľnejší ako pôvodne navrhovaný hotel. „Ale, samozrejme, až štandardný proces ukáže, či tam tieto menšie stavby vôbec môžu postaviť,“ uviedol riaditeľ s tým, že nový zámer bude musieť prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie.

Pavel Herich z občianskeho združenia Pre Dolinu verí, že zlú situáciu v doline sa v nasledujúcich desaťročiach podarí postupne zvrátiť. „Verím, že sa Demänovskú dolinu podarí urobiť takou, akou by si naozaj zaslúžila byť – dolinou pre ľudí a vítajúcu cestovný ruch. Ale taký, ktorý nenarúša a nelikviduje predmet ochrany, vodné zdroje, jaskynné a lesné ekosystémy,“ poznamenal.

S hotelom od začiatku nesúhlasili aktivisti ani vedenie obce

S informáciou, že v jednej z najnavštevovanejších dolín na Slovensku má vyrásť viac ako 30 metrov vysoký hotel, prekrývajúci výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, prišli environmentálni aktivisti koncom apríla. Súčasné vedenie obce vtedy v stanovisku uviedlo, že s výstavbou nesúhlasí, a ešte v predstihu iniciovalo rokovanie s investorom s cieľom upraviť zámer.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Starosta Demänovskej Doliny v stredu potvrdil, že momentálne pripravujú stavebné uzávery pre vybrané lokality. Z jeho vyjadrenia vyplýva, že to bude aktuálne možno už na začiatku budúceho roka.

Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti už pripravuje zonáciu NAPANT-u. Cieľom je zabezpečiť efektívnejšiu a vyššiu ochranu národného parku. Pre TASR to povedal hovorca envirorezotu Tomáš Ferenčák. Podotkol, že zonácia stanoví jasné priority a smerovanie národných parkov z hľadiska posilnenia cieľov ochrany prírody, ale aj transparentné podmienky pre podnikateľské subjekty a obce na ich územiach.

tatry
Zdroj: TASR/Martin Kubeš
Domov
Zdieľať
Diskusia