Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
25. septembra 2023, 20:00
Čas čítania 1:22

Výborná správa pre šoférov na východnom Slovensku. Otvorili ďalší úsek vytúženého obchvatu Prešova, ušetrí kopu času

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené

Suma za stavbu bola z pôvodných 143 miliónov eur navýšená o približne 4 milióny eur.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v pondelok slávnostne odovzdala motoristom do užívania nový úsek R4 Prešov, severný obchvat – I. etapa. Zároveň sa uskutočnilo poklepanie základného kameňa výstavby úseku R4 – Prešov – severný obchvat, II. etapa s tunelom Okruhliak, ktorý má byť dokončený v roku 2027.

„Bolo to náročné dielo, 4,3 kilometra diaľnice a niečo viac ako kilometer tunela. Takmer kilometer mosta a preložka potoka v rozsahu jedného kilometra. Technické riešenie v podobe krásnych monolitických klenieb. Veľa individuálnych riešení, ktoré boli ušité na mieru priamo pre tento projekt,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav – SK Jiří Skuhra.

Suma za stavbu bola z pôvodných 143 miliónov eur navýšená o približne 4 milióny eur. Podľa generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Vladimíra Jacka sú to vyvolané investície. Predraženie nepovažuje pri takejto stavbe za extrémne. Výstavbu realizovalo konzorcium stavebných spoločností Váhostav – SK, a. s., TuCon, a. s., od leta 2019.

Viac ako 5 kilometrov nových ciest

R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa je dlhý 4,3 kilometra a vodičom ušetrí desať minút jazdy. Predpokladaná intenzita dopravy za 24 hodín je 15 000 vozidiel. Tunel Bikoš, ktorý je jeho súčasťou, má 1,15 kilometra.

19. apríla 2024, 14:00 Čas čítania 1:51 Toto je 5 dôvodov, ktoré ťa prinútia zvážiť kúpu e-kolobežky. Je to lacnejšie, než si možno myslíš Toto je 5 dôvodov, ktoré ťa prinútia zvážiť kúpu e-kolobežky. Je to lacnejšie, než si možno myslíš

V druhej etape severného obchvatu Prešova ide o úsek dlhý 10,2 kilometra, ktorý bude mať 12 mostov, jednu mimoúrovňovú križovatku a vodičom ušetrí desať minút jazdy. Jeho súčasťou bude 1,8 kilometra dlhý tunel Okruhliak. Zhotoviteľom je konzorcium na čele so spoločnosťou Eurovia SK, ktoré uspelo vo verejnej súťaži s cenovou ponukou 337,74 milióna eur bez DPH.

„Okolie stavby bude ochránené protihlukovými stenami v celkovej dĺžke jeden a pol kilometra. Tak ako na každej stavbe tohto typu je objektom na kritickej ceste tunel, takže celá doba výstavby sa odvíja od realizácie tunela. V tomto silnom združení je záruka, že stavba bude zrealizovaná včas,“ dodal za zhotoviteľa generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia SK Róbert Šinály.

Ako doplnil Jacko, pracuje sa aj na kompletnom vybudovaní rýchlostnej cesty R4 až po hranicu s Poľskom vo Vyšnom Komárniku. Ide o cestu, ktorá má byť súčasťou medzinárodnej siete Via Carpatia. „Keď sa všetko dobre podarí, tak to bude ukončené v roku 2030,“ dodal Jacko.

Snímka z odovzdania nového úseku rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa a tunela Bikoš v Prešove 25. septembra 2023.
Snímka z odovzdania nového úseku rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa a tunela Bikoš v Prešove 25. septembra 2023. Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia