Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
29. septembra 2023, 9:45
Čas čítania 1:48

Od nedele začína platiť zákaz parkovania na chodníkoch na celom Slovensku. Hrozia mastné pokuty

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Za nesprávne parkovanie na chodníku ti bude po novom hroziť pokuta 78 eur.

Vodičov čaká od nedele veľká zmena pravidiel parkovania. Po novom budú môcť parkovať na chodníkoch len pod podmienkou, že dodržia dostatočnú šírku pre chodcov, ktorá bola stanovená na 1,5 metra. 

S novými pravidlami mnohé mestá a obce nesúhlasia. Tie podľa analytikov spôsobia vo viacerých samosprávach kolaps dopravy, najmä pre nedostatočné množstvo parkovacích miest alebo dopravné značenie, ktoré viaceré mestá a obce doteraz nezabezpečili.

Všetky prijaté oznámenia na nedodržiavanie pravidiel budú preverované a zistené porušenia riešené zákonným spôsobom. Využívať bude polícia najmä inštitút objektívnej zodpovednosti, keď príde pokuta majiteľovi vozidla na adresu trvalého bydliska. V tomto prípade je výška sankcie pevne stanovená na 78 eur. Ak ju uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa dve tretiny sumy, teda na 52 eur.

„V prípade riešenia priestupku priamo na mieste sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur. V prípade závažného dopravného priestupku hrozí bloková pokuta do 150 eur,“ podotkla hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Mestská polícia v súčasnosti analyzuje vyťaženie hliadok s tým, že plánuje posilniť denné služby, aby vedela zvládnuť nápor volajúcich. Momentálne tiež vyhodnocuje, v ktorých oblastiach je situácia s parkovaním vozidiel na chodníkoch najkritickejšia, teda kde najviac ohrozujú chodcov. Na tieto úseky sa bude zameriavať intenzívnejšie. V týchto dňoch zároveň prebieha informačná kampaň.

Chodníky sú v dezolátnom stave

Väčšina chodníkov a obrubníkov nebola konštruovaná na záťaž, ktorú spôsobujú vodiči. Výsledkom sú podľa polície zničené obrubníky a popraskaný asfalt, ktorý znepríjemňuje chôdzu a výrazne sťažuje pohyb peším, najmä rodičom s kočíkmi alebo ľuďom na vozíčkoch. Chodníky, ktoré ničia ťažké vozidlá, sú zároveň finančnou záťažou pre obce a mestá, ktoré musia do ich rekonštrukcie investovať výrazne viac peňazí.


Zákaz parkovania na chodníkoch bude platiť celoplošne. Výnimkou budú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch budú môcť aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Niektoré mestá nebudú rozdávať pokuty

Počas prvých týždňov po spustení tzv. chodníkovej novely bude mestská polícia v Bratislave riešiť neoprávnené parkovanie prednostne napomenutím. Platiť to však nebude pre vážnejšie situácie ako parkovanie pri priechodoch pre chodcov či prípady, keď na chodníkoch nebude zachovaný dostatočný priestor pre chodcov. Podobne to bude aj napríklad v Bojniciach alebo Šali. 

7. apríla 2024, 1:53 Čas čítania 1:10 KOMENTÁR: Má zmysel zostať na Slovensku, keď vyhral Pellegrini? KOMENTÁR: Má zmysel zostať na Slovensku, keď vyhral Pellegrini?

Takéto priestupky budú naďalej riešené pokutami, informuje hlavné mesto. Novela zákona o cestnej premávke, ktorá zakazuje parkovanie na chodníkoch, začne platiť 1. októbra. 


„Zámerom určite nie je od prvého dňa vo veľkom vyberať pokuty. Je dôležité, aby obyvatelia využili toto obdobie práve na zmenu návykov a v prípade chodníkov parkovali výlučne tam, kde to dopravné značenie jasne určuje,“ konštatuje bratislavský magistrát, ktorý chodníkovú novelu považuje za krok správnym smerom na zabezpečenie poriadku na uliciach a zvýšenie komfortu a bezpečnosti peších.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Dano Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia