Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. októbra 2023, 12:50
Čas čítania 1:16

MAPA: Lekári môžu dostať až 80 000 € na otvorenie novej ambulancie. V týchto okresoch ich potrebujeme najviac

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Všetky potrebné informácie nájdu lekári na webe novaambulancia.sk.

Všeobecní lekári a pediatri sa môžu opäť uchádzať o príspevok na vznik novej ambulancie. Ministerstvo zdravotníctva SR zmenilo niektoré podmienky pre žiadateľov, zvýšilo aj maximálnu sumu príspevku. Na podporu vzniku ambulancií je z plánu obnovy k dispozícii ešte viac ako 9,25 milióna eur. Zástupcovia rezortu o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič upozornil, že situácia v ambulantnej sfére je kritická, preto je potrebné ju podporovať. Ide v poradí o druhú možnosť lekárov uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok na vznik novej ambulancie v poradí druhýkrát. „Po prvom roku trvania výzvy ministerstvo identifikovalo potenciál na úpravu výzvy v rámci jej každoročnej aktualizácie. Navrhované zmeny boli odkomunikované so samosprávnymi krajmi,“ vysvetlil rezort s tým, že výzva sa bude revidovať aj v ďalších kolách.

Medzi najzásadnejšie zmeny patrí navýšenie maximálneho príspevku z 50-tisíc na 80-tisíc eur, nová právomoc pre vyššie územné celky či rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov. O príspevok budú môcť žiadať aj lekári, ktorí si ambulanciu založili v období od 1. januára do 31. júla 2022, či právnické osoby. Skráti sa aj skúmanie profesijnej histórie z 32 na 12 mesiacov. Po novom bude príspevok vyplácaný jednorazovo, nie v štyroch platbách a medzi ďalšie zmeny patrí napríklad aj debyrokratizácia.

Výška príspevku závisí od ohrozenia okresu

Výška príspevku bude závisieť od stupňa ohrozenia okresu z pohľadu nedostatkovosti lekárov, pričom je určený pre čierne (80-tisíc eur), červené (70-tisíc eur) a oranžové (60-tisíc eur) okresy. Ich mapa je dostupná na webe ministerstva.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Počet príspevkov na čierne a červené okresy je v gescii MZ SR. Výber konkrétnych oranžových okresov je nová samostatná kompetencia VÚC,“ ozrejmil rezort. Samosprávy budú môcť v rámci svojho kraja ad hoc alokovať maximálne päť príspevkov pre špecializáciu všeobecné lekárstvo a päť pre pediatriu.

Prijímateľ príspevku sa okrem iného zaväzuje najmenej päť rokov prevádzkovať všeobecnú ambulanciu v danom okrese. V opačnom prípade je povinný financie alebo ich časť vrátiť. Žiadatelia sa môžu do výzvy zapojiť od utorka do júna 2024. 

zdravotníctvo
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Domov
Zdieľať
Diskusia