Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
11. októbra 2023, 20:02
Čas čítania 0:46

NASA srší radosťou. Vo vzorkách zo 4,5 miliardy rokov starého asteroidu našli základné prvky potrebné pre život

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Materiál z asteroidu Bennu má v sebe veľa vody a uhlíka.

Asteroid Bennu, ktorého vek sa odhaduje na približne 4,5 miliardy rokov, obsahuje vodu a uhlík. Podľa vedcov by to mohlo znamenať, že ide o podobný materiál, aký sa vyskytuje aj na Zemi, informovala o tom NASA z Johnsonovho vesmírneho strediska v Houstone. 

„Vzorka OSIRIS-REx je najväčšia vzorka asteroidu bohatá na uhlík, aká bola kedy doručená na Zem, a pomôže vedcom preskúmať pôvod života na našej vlastnej planéte pre ďalšie generácie,“ povedal administrátor NASA Bill Nelson.

NASA oznámila, že odborníci budú vzorky z asteroidu analyzovať a skúmať niekoľko desaťročí. Výsledky by podľa nich mohli priniesť presnejšie informácie o vytvorení slnečnej sústavy, ako sa na Zemi objavili prekurzové materiály, ale aj o tom, ako sa v budúcnosti vyhnúť zrážke s asteroidom. 

„Ako nahliadneme do prastarých tajomstiev uchovaných v prachu a horninách asteroidu Bennu, odomykáme časovú kapsulu, ktorá nám ponúka hlboký pohľad na pôvod našej slnečnej sústavy,“ povedal Dante Lauretta, hlavný výskumník OSIRIS-REx z University of Arizona.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Bennu pochádza z obdobia vzniku slnečnej sústavy. Vedci dúfajú, že zo vzoriek sa bude dať zistiť, či mohli asteroidy pred miliardami rokov priniesť na Zem základné stavebné zložky života. Pomôže to takisto porozumieť rizikám pri prípadnej zrážke asteroidov so Zemou.

nasa
Zdroj: NASA
Domov
Zdieľať
Diskusia