Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. októbra 2023, 14:27
Čas čítania 1:07

Do týchto exotických destinácií Slováci lietali v roku 2023 najradšej. Bratislavské letisko má za sebou veľmi silné leto

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Od júna do septembra bratislavské letisko prepravilo viac ako milión pasažierov.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave má za sebou najsilnejšiu letnú sezónu od skončenia pandémie spôsobenej novým koronavírusom. Od júna do septembra bratislavské letisko prepravilo vyše jedného milióna pasažierov.

Približne o 15 % v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 narástol aj záujem o charterové lety. Tie v tohtoročnej letnej sezóne tvorili približne 44 % z celkovej prevádzky. Na tlačovej konferencii to uviedol generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi.

„Za deväť mesiacov tohto roka máme vybavených 1,5 milióna pasažierov a koniec roka odhadujeme na úrovni 1,8 až 1,9 milióna pasažierov,“ priblížil Keketi celkové čísla s tým, že celkový počet odbavených pasažierov sa už blíži k číslam v predcovidových rokoch.

Ako dodal, v sezóne 2018/2019, teda pred vypuknutím pandémie, bratislavské letisko prepravilo 2,3 milióna cestujúcich. „Musíme povedať, že nám vypadol komplet ukrajinský a ruský letový program. Ide o výpadok približne 300 000 cestujúcich,“ doplnil Keketi k súčasným číslam prepravených pasažierov.

Slováci zmenili svoje správanie

Slováci tiež zmenili svoje správanie v plánovaní dovoleniek. Ako priblížila riaditeľka cestovnej kancelárie Satur Eleonóra Fedorová, Slováci už neplánujú dovolenky na poslednú chvíľu, uprednostňujú skôr včasný nákup (first minute). Podiel last minute, teda nákupu dovolenky na poslednú chvíľu, klesol z pôvodných 50 % v roku 2019 na 20 % v tomto roku. Slováci tiež menej vyhľadávajú cestovanie na vlastnú päsť a skôr sú ochotní zaplatiť za služby cestovnej kancelárie.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Slovenskí dovolenkári v tomto roku ostali verní osvedčeným destináciám, ako sú Grécko, Turecko, Cyprus, Chorvátsko či Egypt. No čoraz väčšej obľube sa podľa Fedorovej tešia aj exotické destinácie.

Za rok 2023 v rebríčku obľúbených exotických destinácií vedie Omán, za ním nasledujú Spojené arabské emiráty, Zanzibar, Maldivy či Maurícius. Slováci sa opäť vracajú aj k poznávacím zájazdom, najradšej z európskych krajín spoznávajú Taliansko a z exotiky vedie Egypt.

letisko Bratislava Egyt lety
Zdroj: Letisko Bratislava
Domov
Zdieľať
Diskusia