Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
20. októbra 2023, 20:43
Čas čítania 1:11

U našich susedov sa rýchlo šíri nebezpečný čierny kašeľ. Trpia nim hlavne nezaočkované deti, ktorým hrozia závažné komplikácie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Nárast prípadov čierneho kašľa hlásia nielen v Českej republike, ale aj v iných európskych krajinách.

Niektoré európske štáty vrátane Česka zaznamenávajú v poslednom období nárast prípadov čierneho kašľa. Ide o vysoko nákazlivú bakteriálnu infekciu. Najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie. V piatok to uviedol český Štátny zdravotný ústav.

„Veľmi alarmujúce je, že v Českej republike dochádza podľa dostupných hlásení k lokálnym výskytom čierneho kašľa u neočkovaných detí, a to aj školského veku. Pritom očkovanie proti pertussis (čiernemu kašľu) patrí medzi povinné vakcíny,“ zdôraznila riaditeľka ústavu Barbora Macková.

Vývoj podľa nej naznačuje, že ochorenie sa šíri najmä medzi ľuďmi, ktorí očkovanie odmietajú. „Ako lekárka vnímam odoprenie povinného očkovania dieťaťu ako neakceptovateľný hazard so zdravím,“ povedala Macková. Takéto deti v prípade ochorenia ohrozuje zvýšený tlak v pľúcach s následným rizikom srdcového zlyhania.

Hlavným príznakom je záchvat kašľa 

Jedným z typických príznakov choroby je dávivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov. Toxíny porušujú sliznice dýchacích ciest, výstelku priedušnice a priedušiek a prenikajú aj do krvi.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Ochorenie podľa SZÚ spočiatku vyzerá ako bežný zápal dýchacích ciest. Okrem nádchy, kýchania, mierne zvýšenej teploty či bolesti hrdla je však dominantný rozvoj záchvatového kašľa, pri ktorom tvár človeka sčervená až zmodrá. Môže sa objaviť aj krátka zástava dychu, po ktorej nasleduje hlasný nádych. Záchvat sa podľa lekárov niekedy končí vykašliavaním až vracaním. Ak dávivý kašeľ trvá dlhšie ako týždeň a nereaguje na bežnú liečbu, je podľa odborníkov reálna možnosť, že ide o čierny kašeľ.

Od januára do septembra tohto roka bolo v ČR nahlásených 127 prípadov čierneho kašľa. Vlani to bolo 67 a v roku 2021 39 prípadov, pripomenul SZÚ. Zdôraznil, že prevenciou proti ochoreniu je očkovanie detí, ktoré ho majú povinné, ale aj dospievajúcich a dospelých vrátane tehotných žien. SZÚ tiež pripomenul, že dostupná vakcína je bezpečnejšia než v minulosti používaná. Neposkytne síce celoživotnú ochranu, vo väčšine prípadov však zabráni komplikáciám.

deti
Zdroj: TASR/Denisa Horváthová
Domov
Zdieľať
Diskusia