Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
21. októbra 2023, 20:17
Čas čítania 0:43

Švajčiarsko preveruje možné financovanie Hamasu. Vyšetrovanie sa začalo ešte pred útokom Hamasu na Izrael

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Očakáva sa, že vyšetrovanie bude zložité, pretože na rozdiel od Európskej únie a Spojených štátov Švajčiarsko aktivity Hamasu na svojom území nezakázalo.

Švajčiarske justičné orgány vyšetrujú možné financovanie Hamasu zo Švajčiarska napriek tomu, že krajina toto palestínske militantné hnutie neoznačila za teroristickú organizáciu. V sobotu to povedal švajčiarsky generálny prokurátor Stefan Blättler.


Vyšetrovanie sa začalo „niekoľko týždňov“ pred útokom militantov z Hamasu na Izrael zo 7. októbra, povedal Blättler v rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu SRF. Ďalšie podrobnosti neuviedol. Kancelária generálneho prokurátora neskôr spresnila, že zmienené vyšetrovanie sa začalo „pre podozrenie z financovania Hamasu zo Švajčiarska“.


Očakáva sa, že vyšetrovanie bude zložité, pretože na rozdiel od Európskej únie a Spojených štátov Švajčiarsko aktivity Hamasu na svojom území nezakázalo. Od útoku však narastajú výzvy, aby švajčiarska vláda podnikla príslušné kroky.


Štyri dni po útoku vláda uviedla, že „zastáva názor“, že Hamas musí byť klasifikovaný ako teroristická organizácia. Zriadená pracovná skupina pre Blízky východ dostala preto za úlohu preskúmať možnosti označenia militantnej skupiny za „teroristickú“.


Vo Švajčiarsku je v súčasnosti zakázaná iba teroristická sieť al-Káida a extrémistická skupina Islamský štát (IS), ako aj niekoľko pridružených organizácií. Všetky pokusy zakázať Hamas v parlamente zatiaľ zlyhali, výbor v dolnej komore parlamentu však nedávno predložil poslancom nový návrh.

Domov
Zdieľať
Diskusia