Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. októbra 2023, 17:00
Čas čítania 1:40

Odložíš si viac ako priemerný Slovák? Zverejnili nové výsledky prieskumu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V priemere si Slováci tento rok odložia mesačne 125 eur. Mnohých zasiahla nepriaznivá ekonomická situácia.

Približne pätina Slovákov sa cíti výrazne zasiahnutá súčasnou ekonomickou situáciou spojenou s rastúcimi cenami. Mnohí ďalší sú ňou zasiahnutí čiastočne. V priemere si Slováci tento rok odložia mesačne 125 eur. Najčastejšie ide buď o sumu nad 200 eur, alebo od 60 do 100 eur. Vyplýva to z prieskumu agentúry IMAS pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa sporenia (31. 10.).


„Súčasná ekonomická situácia spôsobuje dodatočný tlak na rozpočty spotrebiteľov, keďže zvýšená inflácia a pokles reálnych miezd priniesli obmedzovanie spotreby a tvorby úspor. Zatiaľ čo spotreba domácností v roku 2022 v reálnom vyjadrení rástla, už v prvom polroku tohto roka sa tento trend otočil a domácnosti obmedzovali svoje nákupy,“ priblížil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.


V prieskume 21 % respondentov uviedlo, že sa cítia silne ovplyvnení rastúcimi cenami, ďalších 43 % sa cíti zasiahnutých čiastočne. Spomedzi jednotlivých vekových skupín prevažoval negatívny vplyv vo vekovej kategórii nad 60 rokov.


Slováci si v tomto roku podľa prieskumu odložia mesačne priemerne 125 eur. Asi 17 % označilo, že si dokáže odložiť viac než v časoch pred pandémiou, približne polovica odkladá rovnakú sumu a necelá tretina respondentov sporí menej. „Viac si sporia najmä mladí, kde túto možnosť označila až štvrtina z nich, čo môže byť spojené s prirodzene rýchlym nárastom príjmu napríklad pri prechode zo štúdia do pracovného života a svižnejším kariérnym rastom v prvých rokoch,“ vysvetlil analytik.

Anketa:
Koľko peňazí si mesačne odložíš? 
Menej ako 60 eur. 
Od 60 do 125 eur.
Od 125 do 200 eur. 
Viac ako 200 eur. 
Neviem. 
Menej ako 60 eur. 
12 %
33 Hlasov
Od 60 do 125 eur.
11 %
31 Hlasov
Od 125 do 200 eur. 
11 %
30 Hlasov
Viac ako 200 eur. 
58 %
158 Hlasov
Neviem. 
7 %
19 Hlasov

Posledné tri roky spojené s početnými výzvami zvýšili podľa neho povedomie o dôležitosti finančnej rezervy. Už v čase vypuknutia pandémie výrazne vzrástol podiel ľudí označujúcich sporenie za veľmi dôležité, z 31 % v roku 2019 na 43 % v roku 2020. Tento zvýšený podiel odpovedí sa udržal až do roku 2023, keď 44 % respondentov to považuje za veľmi dôležité a ďalších 42 % za skôr dôležité.


Asi 9 z 10 sporiteľov odkladá peniaze bokom pre prípady núdze či ako rezervu, polovica kvôli potrebám na dôchodku a 44 % na vzdelávanie detí a ich štart do dospelosti. „Najmä medzi mladými dominuje aj účel väčších nákupov, napríklad nehnuteľnosti či auta, čo je prirodzené vzhľadom na ich aktuálne potreby v tejto fáze života, ktoré sú vo vyššom veku pravdepodobne vyriešené,“ konštatoval Horňák.


Najbežnejším spôsobom sporenia je tradične sporiaci účet. Dlhodobo si drží prvenstvo na úrovni okolo 70 % respondentov, na druhom mieste sa držia rôzne formy poistenia či sporenia na dôchodok. Takmer polovica ľudí využíva na vytváranie rezervy aj svoj bežný účet. Rastúcej obľube sa podľa prieskumu teší tradičné investovanie do akcií, dlhopisov či podielových fondov. Svoje peniaze si takto aktuálne odkladá takmer tretina Slovákov. Oproti roku 2019 ide o nárast o takmer 10 percentuálnych bodov (p. b.).

peniaze, eur, peňaženka
Zdroj: Flickr
Domov
Zdieľať
Diskusia