Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Samuel Valent TASR
30. októbra 2023, 19:29
Čas čítania 0:54

Dátoví analytici odkazujú Erikovi Tomášovi, že Slovensko nemá peniaze na 13. dôchodky v budúcom roku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ak si vláda budúci rok požičia na ďalšie 13. dôchodky na finančných trhoch, čistý dlh Slovenska bude o 8 – 10 miliárd vyšší, ako je v súčasnosti, upozorňuje iniciatíva.

Sociálna poisťovňa nemá príjmy ani rezervy na to, aby vyplatila v novembri tohto roka 13. dôchodky. Ak si vláda budúci rok požičia na ďalšie 13. dôchodky na finančných trhoch, čistý dlh Slovenska bude o 8 – 10 miliárd vyšší, ako je v súčasnosti. Na sociálnej sieti na to upozornila nezávislá občianska iniciatíva Dáta bez pátosu.

V pondelok informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) o tom, že poberatelia dôchodkov dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške tohto priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Dáta bez pátosu odhadujú, že ide približne o 570 – 600 eur na osobu. Ak si vláda požičia na finančných trhoch, požadované výnosy na slovenských dlhopisoch narastú na 5 % oproti súčasným 4 %, za ktoré si vláda požičala.

Ide približne o jednu miliardu eur

Celková suma by tak podľa iniciatívy mala byť 700 miliónov eur pri 1,15 milióna seniorov. Ak by sa pridali aj vdovecké, vdovské, sirotské a invalidné dôchodky, išlo by približne o jednu miliardu eur. Iniciatíva uviedla, že v októbri dostane SP od vlády financie a v novembri ich vyplatí ako dôchodky. Ak seniori všetky peniaze minú, štátu sa v prvom štvrťroku 2025 vráti približne 15 % dane z pridanej hodnoty (DPH) naspäť.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Ide o dekonsolidáciu verejných financií asi v hodnote 0,3 % hrubého domáceho produktu (HDP), lebo rátať treba len nárast 13. dôchodku oproti tohtoročným 300 miliónom eur,“ dodali Dáta bez pátosu.

Domov
Zdieľať
Diskusia