Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. novembra 2023, 19:40
Čas čítania 1:03

Čína poslala k Taiwanu 20 bojových lietadiel. Krajina promptne reaguje

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pevninská Čína si nárokuje na územie Taiwanu.

Čínska armáda vyslala k Taiwanu 20 bojových lietadiel, ktoré vo štvrtok vstúpili do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany. Krajina na to reagovala vyslaním svojho letectva, uviedlo vo štvrtok taiwanské ministerstvo obrany. 

Čínske lietadlá, medzi ktorými sa nachádzal nešpecifikovaný počet stíhačiek a bezpilotných lietadiel, vo štvrtok popoludní prekročili takzvanú stredovú líniu v Taiwanskom prielive, ktorá sa považuje za neoficiálnu hranicu medzi Čínou a Taiwanom. Taiwan k nim vyslal svoje letectvo, zatiaľ čo ich monitorovali raketové systémy.

Podľa nemenovaného taiwanského bezpečnostného predstaviteľa Čína zintenzívnením svojich vojenských aktivít v blízkosti Taiwanu vyvíja tlak na Spojené štáty, s ktorými v súčasnosti vedie rokovania na vysokej úrovni. Týmto spôsobom sa snaží zlepšiť svoju vyjednávaciu pozíciu.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa minulý týždeň na trojdňovej návšteve Washingtonu stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom, so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom a s poradcom Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom. Washington v utorok uviedol, že Biden sa v novembri stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Čína túto informáciu zatiaľ nepotvrdila.

Čína k Taiwanu pravidelne posiela svoje lietadlá

Pevninská Čína si nárokuje Taiwan ako súčasť svojho územia. V posledných rokoch k nemu posiela svoje lietadlá takmer každodenne, najmä do juhozápadnej časti zóny protivzdušnej obrany.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Začiatkom tohto týždňa preplával cez Taiwanský prieliv americký torpédoborec Arleigh Burke, ktorý má na palube riadené strely, a kanadská fregata HMCS Ottawa triedy Halifax. Čína následne uviedla svoje jednotky do stavu pohotovosti.

Dve vojnové lode USA a Kanady preplávali cez prieliv aj 9. septembra. Spojené štáty a ich západní spojenci zvýšený pohyb vojenských plavidiel v Taiwanskom prielive aj v Juhočínskom mori obhajujú argumentom, že obe oblasti sú medzinárodnými námornými trasami.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Zdroj: Mikhail Svetlov/Getty Images
Domov
Zdieľať
Diskusia