Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
6. novembra 2023, 12:59
Čas čítania 1:17

Záujem o predčasné dôchodky na Slovensku stúpa. Stále si ho vieš vybaviť, toto sú detaily

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V dôsledku zvýšeného záujmu o predčasný dôchodok Sociálna poisťovňa dokonca posilňuje personálne kapacity a internú organizáciu práce.

Sociálna poisťovňa zaznamenala zvýšený nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok, najmä o legislatívnu zmenu – predčasný starobný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch. Počet žiadostí o predčasný starobný dôchodok medziročne narástol o 56 %. Do konca septembra 2022 evidovala Sociálna poisťovňa 9 861 žiadostí o predčasný starobný dôchodok, v septembri tohto roka ich bolo 15 359. Medzimesačne stav žiadostí vzrástol takmer o 120 %.


„Stav podávania žiadostí o dôchodok pozorne sledujeme, pravidelne vyhodnocujeme a prijímame priebežné opatrenia,“ uviedol generálny riaditeľ SP Michal Ilko. Sociálna poisťovňa posilňuje personálne kapacity a internú organizáciu práce. Od pondelka zároveň predlžuje úradné hodiny svojich pobočiek a vysunutých pracovísk. Možné je tiež podať žiadosť o predčasný starobný dôchodok v ktorejkoľvek pobočke na Slovensku.


Zvýšený záujem o rezervovanie si termínov online prostredníctvom rezervačného systému na webovej stránke bol najmä vo väčších mestách, ako sú Bratislava, Košice, Trnava či Žilina. V menších mestách uprednostňujú klienti telefonickú objednávku a osobnú návštevu pobočky. Sociálna poisťovňa odporúča skontrolovať obdobia svojho dôchodkového poistenia a pripraviť si potrebné doklady.


„Dôchodok sa vždy vypočítava podľa konkrétnej situácie daného klienta – jeho výška závisí od období jeho dôchodkového poistenia, vymeriavacích základov, z ktorých odvádzal poistné na dôchodkové poistenie, a od aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá sa stanovuje každoročne na konci roka pre nasledujúci kalendárny rok,“ priblížil Kontúr.


Dôchodkov, ktoré sú priznané tento rok, sa týka dvojnásobná valorizácia. Budúci rok sa budú novopriznané dôchodky valorizovať o 14,5 %. Ak klienti požiadajú o predčasný starobný dôchodok o pár mesiacov neskôr, jeho krátenie nebude také vysoké. V súvislosti s rastom priemernej mzdy v národnom hospodárstve sa predpokladá, že aktuálna dôchodková hodnota platná v budúcom roku bude vyššia ako tento rok. Prispeje tak k zvýšeniu výslednej sumy dôchodkov priznaných v roku 2024.


Sociálna poisťovňa klientom odporúča využívať elektronický účet poistenca, v ktorom sú informácie o počte evidovaných odpracovaných rokov potrebných na priznanie predčasného starobného dôchodku. Budúci poberateľ v elektronického účtu poistenca sa zároveň dozvie, ktoré doklady sú potrebné na spísanie žiadosti. Proces posudzovania tak bude podľa Sociálnej poisťovne rýchlejší a efektívnejší.

Domov
Zdieľať
Diskusia