Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Barbora Fábryová
11. novembra 2023, 14:22
Čas čítania 0:36

V USA začnú predávať prevratný liek proti obezite. Aktívne potláča chuť do jedla, no pokusným potkanom spôsobil zákerné problémy

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Liek budú pacientom podávať raz týždenne.

V Spojených štátoch amerických schválili liek s názovom Zepbound. Ten má pacientom pomôcť s reguláciou a so stratou hmotnosti. Liek bude dostupný pre poistencov, ktorí trpia pridruženými chorobami spôsobenými obezitou, informuje americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv. Upozornil na to portál tvnoviny.sk. Nový liek si pacienti budú môcť mesačne kúpiť iba za 25 dolárov. 

Liek budú pacientom podávať raz týždenne injekčnou formou. Zložka tirzepatid, ktorú liek obsahuje, aktívne potláča chuť do jedla. Pre jeho maximálny účinok musia pacienti vynaložiť aj fyzickú aktivitu a držať diétu. 

Liek však má množstvo nepríjemných vedľajších účinkov. Spôsobiť môže vracanie, hnačku, zápchu, nevoľnosť, únavu, alergické reakcie, ale aj vypadávanie vlasov. Testovaným potkanom spôsobil vznik nádorov. Nie je však jasné, či takýto efekt môže mať aj u ľudí

Firma predpokladá, že liek sa stane populárnym 

Farmaceutická spoločnosť, ktorá liek uviedla na trh predpokladá, že liek sa čoskoro stane veľmi populárnym. V Spojených štátoch trpí približne 70 % obyvateľov nadváhou.

injekcia
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Domov
Zdieľať
Diskusia