Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. decembra 2023, 6:45
Čas čítania 0:42

AKTUÁLNE: Izraelská armáda oznámila, že obnovila boj v Gaze, prímerie vypršalo, zverejnili podrobnosti o výmene rukojemníkov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Prestávka v bojoch sa začala pred týždňom 24. novembra.

Izraelská armáda v piatok ráno oznámila, že obnovila bojové operácie v Pásme Gazy niekoľko minút po vypršaní dočasného prímeria s palestínskym militantným hnutím Hamas. Zároveň armáda obvinila Hamas z porušenia prímeria. 


Prímerie vypršalo v piatok o 07.00 h miestneho času. Prestávka v bojoch sa začala pred týždňom 24. novembra. Najprv trvala štyri dni a potom ju predĺžili o niekoľko dní za pomoci vyjednávačov Kataru a Egypta.


Počas týždňového prímeria Hamas a ďalšie militantné skupiny v Pásme Gazy prepustili vyše 100 rukojemníkov, väčšinou Izraelčanov, a výmenou za to Izrael prepustil zo svojich väzníc 240 Palestínčanov.


Všetci z prepustených boli ženy a deti, ale fakt, že v Pásme Gazy zostalo ešte niekoľko takýchto rukojemníkov, komplikovalo dosiahnutie dohody o ďalšom predĺžení prímeria.


Očakávalo sa, že militantné hnutie Hamas, ktoré vládne v palestínskej enkláve 16 rokov, si stanoví vyššiu cenu za zvyšných rukojemníkov, predovšetkým za izraelských vojakov. V Pásme Gazy je ešte stále približne 140 rukojemníkov, pričom vyše 100 ich bolo prepustených v rámci prímeria.


Katar a Egypt, ktoré zohrali kľúčovú úlohu sprostredkovateľov, sa snažili predĺžiť prímerie o ďalšie dva dni.

Domov
Zdieľať
Diskusia