Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
6. decembra 2023, 18:11
Čas čítania 1:13

Pracovníci známej banky na Slovensku vyhlásili ostrý štrajk. Klientom sa vopred ospravedlnili za „prípadné nepohodlie“

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Banka odmietla návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vyhýba sa férovému sociálnemu dialógu.

Zamestnanci UniCredit Bank vstúpia od 12. decembra do ostrého štrajku pre klesajúce reálne mzdy druhý rok po sebe.

Banka odmietla návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vyhýba sa férovému sociálnemu dialógu. Informovala o tom v stredu hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Martina Nemethová.

„Ani posledné rokovanie s vedením banky nič nezmenilo na jeho ponuke, ktorá je pre nás neprijateľná. Odmietame sa zmieriť s tým, že nám druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy. Veľmi nemilo nás prekvapila reakcia vedenia banky na naše ústretové návrhy. Preto nám nič iné neostáva, ako vyhlásiť ostrý štrajk,“ dodala predsedníčka Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní v spoločnosti UniCredit Bank Jana Szászová.

Súhlas so štrajkom podpísalo viac ako 50 % zamestnancov banky

Odborová predáčka predpokladá, že na štrajku sa zúčastnia všetci jej kolegovia. „Vôbec nás neteší situácia, do ktorej sme boli dohnaní,“ podotkla Szászová s tým, že sa vopred ospravedlňuje klientom za prípadné nepohodlie, ktoré im môže spôsobiť situácia, do ktorej boli zamestnanci banky podľa nej dotlačení.


„Veríme, že nás chápu a vnímajú, že bojujeme za spoločnú vec. A to dôstojné pracovné a mzdové podmienky a za úroveň sociálneho dialógu, ktorí si zaslúžime rovnaký ako ľudia pracujúci v okolitých krajinách,“ dodala Szászová.


Zástupcovia Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní s vedením banky rokujú o mzdovom navýšení už niekoľko mesiacov. Hovorkyňa uviedla, že odborári pôvodne požadovali navýšenie miezd od januára budúceho roku o tohtoročnú mieru inflácie, ako aj vyplatenie dovolenkového príspevku v júli vo výške 60 % ich základnej mzdy.


Hovorkyňa uviedla, že keďže sa obe strany nevedeli dohodnúť, do kolektívneho sporu vstúpil sprostredkovateľ, ktorého návrh banka taktiež odmietla. „Od apríla chce zvyšovať plošne platy len o 7 %. Individuálne zvýši platy o ďalšie 3 % zamestnancom, ktorí na rovnakých pozíciách zarábajú rozdielne výšky platov. Namiesto dovolenkového príspevku vo výške 60 % mesačnej mzdy chce banka vyplatiť len 35 % mesačnej mzdy v podobe koncoročného bonusu,“ uzavrela KOZ SR.

Unikreditbank
Zdroj: Mapy.cz
Domov
Zdieľať
Diskusia