Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
21. decembra 2023, 20:36
Čas čítania 1:22

PREHĽAD: Takto budú ordinovať lekári na pohotovosti počas sviatkov v Bratislavskom kraji. Ako to bude s lekárňami?

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Bratislavský kraj pripomína, že počas sviatkov bude fungovať ambulantná pohotovostná služba.

Bratislavský samosprávny kraj pripravil aj tento rok prehľad pohotovostí a zubnolekárskych pohotovostí pre deti i dospelých, ak by nadchádzajúce vianočné sviatky priniesli so sebou úraz či vážnejšiu chorobu. K dispozícii budú v štandardnom režime. 

„Akútne a náhle zmeny zdravotného stavu, ktoré bezprostredne neohrozujú život pacienta, rieši ambulantná pohotovostná služba,“ pripomína hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Ambulantná pohotovostná služba (APS) funguje počas pracovných dní od 16.00 do 22.00 h, cez víkendy a sviatky od 7.00 h. V hlavnom meste poskytujú prevádzkovatelia takúto službu v Železničnej nemocnici s poliklinikou na Šancovej ulici i v petržalskej Poliklinike na Strečnianskej ulici.

Pre detských pacientov nájdu rodičia pomoc na Kramároch v Národnom ústave detských chorôb na Limbovej cez sviatky a víkendy od 7.00 do 22.00 h, v pracovné dni od 16.00 h.
V okrese Malacky je možné vyhľadať pomoc v malackej nemocnici na ulici Duklianskych hrdinov, v rámci okresu Pezinok poskytujú takúto službu na Bratislavskej ulici v Pezinku.

20. februára 2024, 10:30 Čas čítania 1:17 Einpark Offices ide proti prúdu: Kým iní stoja v zápche, naši zamestnanci už pijú prvú kávu Einpark Offices ide proti prúdu: Kým iní stoja v zápche, naši zamestnanci už pijú prvú kávu

„Ak by sa počas sviatočných dní objavili nepríjemnosti so zubami, k dispozícii bude zubnolekárska pohotovostná služba,“ dopĺňa Forman. V bratislavskom regióne ju bude zabezpečovať šesť zubných ambulancií, na Drieňovej, Laurinskej, Krížnej, Bajkalskej a Jarabinkovej ulici.

Ústavná pohotovostná služba bude dostupná nepretržite v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Ružinov, na Kramároch, v Petržalke a rovnako aj v Nemocnici Malacky.

Jedna lekáreň bude aj počas sviatkov otvorená nepretržite

Rovnako bude fungovať lekárenská pohotovosť v lekárňach. Jedna pohotovostná lekáreň má nepretržitú prevádzku (Univerzitná lekáreň) a jedna pohotovostná lekáreň je priamo v ambulantnej pohotovosti pre deti v Národnom ústave detských chorôb na Kramároch. Otvorená je denne do 22.30 h.

BSK pripomína, že úlohou lekárenskej pohotovosti je vydať lieky pacientom ošetreným v ambulancii lekárskej pohotovostnej služby pre dospelých či deti a dorast. V pohotovostnej lekárni sa prednostne vydávajú lieky na recepty z pohotovostí, nejde teda o každodennú prevádzku lekárne. Najväčšiu záťaž na pohotovostné lekárne počas sviatkov pritom často predstavujú ľudia, ktorí si prišli kúpiť voľnopredajné lieky, ako sú vitamíny, výživové doplnky či lieky proti bolesti.

„Tie odporúčame kúpiť si v predstihu alebo až po sviatkoch. Nebude tak dochádzať k zbytočnému preťažovaniu lekární prípadmi, ktoré nie sú akútne,“ odkazuje BSK.

nemocnica
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Domov
Zdieľať
Diskusia