Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. decembra 2023, 8:28
Čas čítania 0:55

PRIESKUM: Slováci hodnotia rok 2023. Každý tretí respondent ho považuje za horší, než očakával

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prieskum realizovala agentúra Go4insight na vzorke 1 000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov.

Takmer tretina obyvateľstva Slovenska (29 percent) považuje z pohľadu svojho osobného života rok 2023 za horší, ako očakávala na jeho začiatku. Deväť percent obyvateľstva ho dokonca hodnotí ako výrazne horší. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v novembri 2023 realizovala agentúra Go4insight.


„Naopak, za lepší, ako si mysleli na jeho začiatku, považuje rok 2023 takmer štvrtina obyvateľov Slovenska (22 percent). Pre polovicu obyvateľstva (49 percent) bol rok približne rovnaký v porovnaní s očakávaniami v januári 2023,“ priblížil Rastislav Kočan z agentúry realizujúcej prieskum.


Oproti minulosti výrazne klesol podiel tých, ktorí hodnotia končiaci sa rok negatívne. A to zo 48 percent v roku 2022 na 29 percent v roku 2023. Najpozitívnejšie hodnotia rok 2023 mladí ľudia do 24 rokov. Naopak, najnegatívnejšie hodnotí končiaci sa rok najstaršia veková skupina nad 60 rokov.


Najvýznamnejším dôvodom nespokojnosti boli ekonomické dôvody. „Viac ako polovica tých, ktorí uplynulý rok hodnotili negatívne, uviedli ako dôvod svojho negatívneho hodnotenia zhoršenie osobnej finančnej situácie a takisto približne polovica uviedla aj zhoršenie všeobecnej ekonomickej situácie na Slovensku,“ uviedol Kočan. Nasleduje negatívne vnímanie politickej situácie na Slovensku a nepriaznivý zdravotný stav.


Tí, pre ktorých bol rok 2023 napokon lepší, ako očakávali, vychádzali pri svojom pozitívnom hodnotení najmä z dôvodov, ktoré sa týkajú súkromnej sféry, osobných financií, vzťahov a osobného prežívania.


V prieskume odpovedalo v novembri 1 000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov. Prieskum realizovali metódou multimode – kombináciou osobného a online dopytovania.

Anketa:
Považuješ z pohľadu svojho osobného života rok 2023 za horší, ako si očakával/-a na jeho začiatku?
Je lepší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
Je horší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
Je výrazne horší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
Je výrazne lepší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
Je taký, ako som očakával∕-a.
Je lepší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
25 %
Je horší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
19 %
Je výrazne horší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
31 %
Je výrazne lepší, ako som očakával∕-a na jeho začiatku.
3 %
Je taký, ako som očakával∕-a.
22 %
Domov
Zdieľať
Diskusia