Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
1. januára 2024, 16:12
Čas čítania 0:46

Začína platiť zákaz zábavnej pyrotechniky. Zverejnili detaily, nový zákon má aj niekoľko dôležitých výnimiek

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zákon definuje presné časy, počas ktorých budú môcť ľudia odpaľovať zábavnú pyrotechniku.

Na Slovensku sa od utorka 2. januára zakáže predaj a používanie niektorých pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. Ide o petardy či zábleskové petardy a ďalšie podobné výrobky. Vyplýva to z novely zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii, ktorá v utorok nadobudne účinnosť.


Nová legislatíva hovorí o zákaze petárd, ktorých hlavným efektom je hluk. Zároveň spresňuje čas používania ostatnej zábavnej pyrotechniky, a to 31. decembra od 18.00 do 24.00 h a 1. januára od polnoci do 2.00 h.

Používať sa bude môcť na miestach minimálne 250 metrov od nemocníc, liečební, hospicov, domovov ošetrovateľskej starostlivosti, zariadení sociálnych služieb, karanténnych staníc, útulkov a záchranných centier pre zvieratá, veterinárnych kliník s časťou na hospitalizáciu zvierat či zoologických záhrad alebo zariadení na záchranu chránených živočíchov.

Výnimkou je kategória F1

Po novom sa zakáže aj predávať pyrotechniku v samoobslužných predajniach, ktoré nie sú na to určené. Výnimku tvorí predaj výrobkov kategórie F1. Zákon tiež upravuje, aby si spotrebitelia mohli kúpiť pyrotechniku, ktorým ju obec umožnila použiť, aj mimo vyhradeného obdobia.


Upravuje sa i proces povoľovania vykonania ohňostroja, aby nebol administratívne a časovo náročný. Používať sa má aj v prípade ohňostrojových prác s pyrotechnickými výrobkami kategórie F4 a T2.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Facebook/Pyrotechnika a její fanoušci
Domov
Zdieľať
Diskusia