Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
3. januára 2024 o 20:42
Čas čítania 1:10

V blízkosti Prievidze došlo k deformáciám zeme. Špecialista varuje, že zosuvy sa môžu ďalej rozširovať

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V okolí Prievidze sa naposledy zosuvy vytvorili v roku 2014. Poškodených vtedy zostalo viacero domov.

Svahové deformácie v lokalite Pod borinami v katastri prievidzskej prímestskej časti Malá Lehôtka zaznamenala samospráva mesta. Radnica v stredu na sociálnej sieti informovala, že situáciu podrobne vyhodnocuje a monitoruje.

„Mesto sa obrátilo aj na Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, ktorý následne vykoná obhliadku miesta a o ďalšom postupe ho bude informovať,“ uviedla radnica s tým, že momentálne nehrozí žiadne riziko poškodenia zdravia ani majetku obyvateľov.
Bližšie informácie o svahovej deformácii v katastri Malej Lehôtky budú podľa samosprávy známe po vykonaní obhliadky.


K zosuvu pôdy došlo po výdatných dažďoch a topení snehu. Krátery majú dĺžku niekoľko desiatok metrov. „Zosuv sa nachádza v extraviláne, svah je naklonený na opačnú stranu, ako je zástavba,“ ubezpečil referent kancelárie primátorky mesta Dalibor Snoha.

Ideálne podmienky na vznik zosuvov

Environmentálny špecialista a mestský poslanec Ján Kuchárik priblížil, že k zosuvu došlo najmä preto, lebo v pahorkatine v tejto časti okresu Prievidza je vulkanické podložie a na ňom sú hlinité pôdy. „To predstavuje veľké riziko a najmä pri tomto počasí, ktoré je teraz. Mali sme tu sneh, ktorý sa počas dvoch dní roztopil, a nato prišli dažde. Toto sú ideálne podmienky na to, aby vznikli zosuvy,“ ozrejmil.


Zosuv sa dal podľa slov špecialistu predpokladať, väčšinou však k takýmto deformáciám dochádza v jarnom období. „Keďže sa nám mení klíma, môžeme to čakať kedykoľvek,“ podotkol.


Samospráva, ako i Kuchárik odporúčajú obyvateľom, aby sa v území pri svahovej deformácii nepohybovali. „V tomto území to môže kedykoľvek ďalej pracovať a zosúvať sa. Keď bude pretrvávať daždivé počasie, je tam veľké riziko, že zosuv bude naďalej postupovať,“ zdôraznil Kuchárik.


Svahové deformácie vo viacerých prímestských častiach zaznamenalo mesto aj v minulosti. K zosuvu v katastri Veľkej Lehôtky a Hradca došlo pred viac ako desiatimi rokmi. Poškodených vtedy zostalo viacero domov. Na území v roku 2014 odborníci vykonali sanačné práce.

Domov
Zdieľať
Diskusia