Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
22. januára 2024, 10:10
Čas čítania 1:48

Slovenským automobilkám sa darí. Toto sú ich plány na rok 2024, niektoré poriadne zaskočia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Automobilky pôsobiace v SR majú na rok 2024 ambiciózne plány.

Automobilky pôsobiace na Slovensku majú na rok 2024 pri výrobe áut ambiciózne plány. V tomto roku bude podľa predstaviteľov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR výroba opäť stúpať, mala by dosiahnuť 1,13 milióna vozidiel. Vlani sa na Slovensku vyrobilo podľa údajov ZAP 1,08 milióna áut, teda medziročne viac o takmer 100-tisíc vozidiel.

„Aj v roku 2024 stále pre nás zostáva vo výrobnej oblasti prioritou nábeh projektu Beta Plus. V tomto roku nás v najbližších týždňoch čaká štart sériovej výroby modelu Škoda Superb vo verzii limuzína. V súvislosti s týmto projektom priebežne prijímame nových zamestnancov. Situácia na pracovnom trhu je však mimoriadne náročná, a to vzhľadom na výrazný nedostatok pracovnej sily, zvlášť v našom regióne,“ priblížila hovorkyňa spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Uvedenie čisto elektrického Porsche Cayenne na trh, ktoré sa začne v Bratislave vyrábať, je podľa nej naplánované na druhú polovicu tejto dekády. „Prípravy trvajú však rádovo niekoľko rokov, a preto sa už technicky pripravujeme na návrh tohto modelu. Naďalej budeme pokračovať v našej investičnej aktivite, aj v súvislosti s prípravou na ďalšie projekty,“ zdôraznila.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„V tomto roku plánujeme vyrobiť obdobné počty ako vlani, teda približne 34-tisíc vozidiel a asi pol milióna motorov. Dôležitá bude dostupnosť ľudského kapitálu, dielov a energií, ako aj logistika,“ informoval hovorca spoločnosti Kia Slovakia Tomáš Potoček.

Kia plánuje výrobu plne elektrických vozidiel

Kia si podľa neho na Slovensku udržuje dlhodobo stabilný počet zamestnancov – do 3 800. „Značka Kia plánuje v rámci Európy výrobu plne elektrických vozidiel v malej a strednej triede,“ oznámil hovorca spoločnosti Kia Slovakia.

„Rok 2024 bude pre automobilku Stellantis Slovakia nábehový so spustením sériovej výroby novej elektrickej C3 a neskôr aj ďalších modelov. V súvislosti so zvyšovaním objemu výroby budeme spúšťať nábor zamestnancov na tretiu a neskôr aj štvrtú výrobnú zmenu. Plán výroby je o približne 12-tisíc vozidiel vyšší v porovnaní s rokom 2023,“ uviedol pre TASR hovorca trnavskej automobilky Michal Nič.

Prioritou automobilky pre tento rok je podľa hovorcu spustenie výroby nových modelov načas a v požadovanom objeme a kvalite pre zákazníkov. „V týchto dňoch spúšťame kolektívne vyjednávanie s odborovými organizáciami o novej kolektívnej zmluve. Dohoda o nových podmienkach v oblasti odmeňovania, benefitov a flexibility je jednou z priorít roku 2024,“ dodal Nič.

Slovensko je svetovým lídrom vo výrobe vozidiel

Slovensko naďalej zostáva podľa ZAP svetovým lídrom vo výrobe vozidiel na obyvateľa, na 1000 obyvateľov sa v SR vyrobí 198 áut. SR patrí medzi top krajiny aj v produktivite práce na zamestnanca, počet vozidiel vyrobených na jedného zamestnanca dosiahol hodnotu 12,6, lepšie je na tom iba Španielsko.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Aj všetky ostatné ekonomické ukazovatele zostávajú podľa ZAP na vysokých hodnotách. Automobilový priemysel sa podieľa na celkových tržbách v priemysle 46,5 %, na exporte je to 41,4 %. Sektor zamestnáva priamo viac ako 170-tisíc ľudí, agregovaná zamestnanosť dosahuje 255-tisíc ľudí.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Domov
Zdieľať
Diskusia