Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. januára 2024, 13:23
Čas čítania 0:41

Na juhu Slovenska potvrdili vtáčiu chrípku. Zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Veterinári musia zlikvidovať chov 40 000 kusov nosníc.

V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno hygienici potvrdili vtáčiu chrípku. Informovala o tom Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Spresnila, že v piatok 26. januára na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov. Koncentrované sú tu dva chovy. Prvý, kde sa nachádza 40 000 kusov nosníc, musia veterinári zlikvidovať. Druhý chov s veľkosťou 200 000 kusov hydiny veterinári v týždňovej inkubačnej lehote intenzívne monitorujú.

Proces likvidácie chorého chovu sa podľa hovorkyne začína v utorok 30. januára. Na farme už prijali bezpečnostné a hygienické opatrenia. Z nákladov na utratenie, ktoré farme vzniknú, ministerstvo pôdohospodárstva podľa nej zo zákona uhradí 50 %.

„Predpokladaným zdrojom nákazy pre toto primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov. V okolí sa zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch. V prípade týchto vtákov boli takisto zaznamenané úhyny a boli odoberané vzorky na účel laboratórneho vyšetrenia na prítomnosť vírusu H5N1. Epizootologické šetrenie naďalej prebieha,“ dodal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

klietkový chov, hydina, sliepky
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš
Domov
Zdieľať
Diskusia