Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. januára 2024, 7:29
Čas čítania 1:03

Domácnosti na Slovensku môžu dostať nový príspevok. Štát prerozdelí viac ako 150 miliónov eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

SIEA zverejnila aktualizované podmienky projektu Zelená domácnostiam.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v utorok zverejnila aktualizované podmienky podpory projektu Zelená domácnostiam, čo je ďalší krok pri príprave jeho druhej fázy. Domácnosti si môžu dať zariadenie nainštalovať od 30. októbra 2024, o poukážky bude možné žiadať po spustení informačného systému v prvom štvrťroku 2024, informovala hovorkyňa SIEA Zuzana Valentová.

Zmeny podľa nej neovplyvňujú osvedčený mechanizmus podpory ani výšku príspevku na inštalovaný kilowatt výkonu. Viaceré úpravy súvisia so zosúladením podmienok pomoci s európskymi environmentálnymi kritériami.

„Napríklad pri fotovoltických systémoch, ktorých súčasťou sú akumulátory, bude nutné predkladať ich technický list. Pri fotovoltických paneloch, ktoré sú umiestnené mimo budov, bude takisto potrebné preveriť, či inštalácie nezaberajú poľnohospodársky pozemok,“ dodala.

Poukážky budú môcť bytové domy využiť aj na tepelné čerpadlá a fotovoltické systémy

Novinky a spresnenia sa týkajú predovšetkým spôsobu výpočtu oprávneného príspevku pre bytové domy, ktoré budú môcť po prvý raz získať poukážky aj na tepelné čerpadlá a fotovoltické systémy. Výška podpory je podobne ako v minulosti naviazaná na inštalovaný výkon, pričom maximálny podporovaný výkon závisí od počtu bytov.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

„Na určenie výšky oprávneného príspevku bude naďalej rozhodujúci energetický audit, ktorý vždy bol pre bytové domy povinnou prílohou žiadosti o poukážku. Dôraz je kladený na požiadavku, aby bol v energetickom audite uvedený odporúčaný výkon zariadenia so zohľadnením potenciálu úspor. Predovšetkým s fotovoltickými inštaláciami súvisí nová zásadná podmienka, že odporúčaný výkon má byť navrhnutý tak, aby sa minimálne 80 % vyrobenej energie spotrebovalo v bytovom dome,“ dodala Valentová.

Národný projekt Zelená domácnostiam je financovaný prostredníctvom Programu Slovensko. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur z európskych a zo štátnych zdrojov. Zriaďovateľom SIEA je Ministerstvo hospodárstva SR.

Domov
Zdieľať
Diskusia