Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. februára 2024, 8:42
Čas čítania 1:12

Slovenské banky hlásia rekordné zisky. Na tomto zarobili najviac

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čistý zisk bánk na Slovensku vlani vzrástol o 46 %.

Čistý zisk 25 bánk pôsobiacich na Slovensku v minulom roku medziročne vzrástol o takmer 380 miliónov eur alebo 46 % na 1,2 miliardy eur. Vyplýva to z predbežných neauditovaných údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Nárast zisku podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) podporilo hlavne zvýšenie základných úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).

„K takmer dvojnásobnému rastu výnosov prispeli najmä úroky z firemných úverov, ktoré pri variabilných sadzbách reagujú na zmenu úrokových sadzieb okamžite. Zvýšenie úrokových sadzieb sa na druhej strane odrazilo aj na raste úrokových nákladov, ktoré sa medziročne zvýšili 5-násobne,“ priblížila v komentári k výsledkom hospodárenia SBA.

Zároveň upozornila, že ziskovosť slovenských bánk patrí medzi najnižšie nielen v regióne strednej a východnej Európy, ale aj v celej Európskej únii. Z pohľadu návratnosti kapitálu (ROE) dosahujú banky na Slovensku štvrtú najnižšiu hodnotu v EÚ a najnižšiu v regióne, vyčíslila asociácia.

V roku 2024 zisky ovplyvní bankový odvod

Avizovala, že v roku 2024 ziskovosť slovenského bankového sektora negatívne ovplyvní bankový odvod, ktorého výška sa bude pohybovať na úrovni približne 470 miliónov eur. „Ide o najvyšší bankový odvod v EÚ, aj keď slovenský bankový sektor má štvrtú najnižšiu ziskovosť v rámci eurozóny. K návrhom bankových daní sa kriticky vyjadrovala aj ECB, keďže môžu mať negatívny vplyv na úverovanie, financovanie štátu a v strednodobom horizonte aj na finančnú stabilitu,“ zdôraznila SBA.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Zisk bánk je podľa asociácie nevyhnutnou súčasťou silného a stabilného sektora. Banky sú pritom kľúčové pre rozvoj ekonomiky, keďže financujú takmer dve tretiny slovenského hospodárstva prostredníctvom úverovania štátu, domácností a firiem.

„Len za posledné štyri roky viac ako polovica zisku bánk pred zdanením (55 %) zostala na Slovensku a smerovala do vlastného kapitálu bánk. Vďaka tomu sa slovenské banky stali nielen stabilnejšími, ale najmä dokázali výrazne navýšiť úverovanie obyvateľstva a firiem. Banky okrem toho každoročne investujú značné financie do bankových inovácií a digitalizácie bankových služieb, ktoré Slováci využívajú,“ dodala SBA.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay/Peggy und Marco Lachmann-Anke
Domov
Zdieľať
Diskusia