Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. februára 2024, 19:15
Čas čítania 0:56

Tvrdé slová Čaputovej k novele oslabujúcej ochranu pred sexuálnym násilím. Tvrdí, že koalícia sa vysmieva bolesti a traume obetí

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čaputová pripomenula, že odborníci poukazujú na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili.

Schválená novela Trestného zákona oslabuje ochranu pred sexuálnym násilím. Aj to je jedným z dôsledkov prijímania zásadných zmien narýchlo. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Pripomenula, že urobí všetko pre to, aby takáto úprava novely nikdy nenadobudla účinnosť.


„Namiesto toho, aby sme posilňovali ochranu pred sexuálnym násilím na ženách, dievčatách, ako aj mužoch a chlapcoch, schválená novela Trestného zákona ju, naopak, oslabuje,“ upozornila. Slová obhajoby skrátenia lehoty premlčania pri znásilnení a sexuálnom násilí sú podľa slov hlavy štátu výsmechom bolesti a traume, ktorú zažívajú obete.

Znásilnenie má mimoriadne závažné dôsledky

Ako zdôraznila, znásilnenie či sexuálne násilie zanecháva trvalé stopy na tele a duši a nemožno ich prehliadať ani zľahčovať. „Neustály pocit strachu, ohrozenia, hanby, neistoty, prežívanie úzkosti a depresií, sebaobviňovanie či myšlienky na samovraždu. Toto sú mimoriadne závažné dôsledky,“ uviedla s tým, že policajné štatistiky ukazujú podľa odborníkov iba zlomok prípadov.


„Odborníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, poukazujú tiež na to, že pri väčšine prípadov znásilnení môže trvať dlhé obdobie, kým obete dokážu nájsť silu hovoriť a vypovedať o tom, čo zažili. Najmä ak išlo o prípady znásilnenia zo strany partnera či inej blízkej osoby. Ďalší čas zaberie vyšetrovanie, prípadne identifikovanie páchateľa,“ dodala Čaputová.


Koalícia pošliapala schválením novely Trestného zákona v Národnej rade SR práva žien a dievčat na Slovensku. Upozornili na to opozičné poslankyne. Opätovne odmietli zníženie premlčacích lehôt v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých na polovicu, ktoré má novela priniesť.

Domov
Zdieľať
Diskusia