Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. marca 2024, 20:22
Čas čítania 1:09

Si nezamestnaný a máš menej ako 30 alebo viac ako 50 rokov? Štát príde čoskoro s pomocou, treba však splniť niekoľko podmienok

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O správe informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš na tlačovej besede.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spúšťa národný projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť, ktorý má pomôcť dlhodobo nezamestnaným či hendikepovaným ľuďom uplatniť sa na pracovnom trhu.

Projekt za vyše 300 miliónov eur bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu (EFS). Aktivity, ktoré ministerstvo práce pripravilo v rámci projektu, plánujú spustiť počas apríla.

Aktivity projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť

„Dnes predstavujeme jeden veľký projekt za vyše 300 miliónov eur pod názvom Finančné stimuly pre zamestnanosť. Chceme urobiť doslova nálet na ľudí, ktorí sú buď dlhodobo nezamestnaní, nízko kvalifikovaní, hendikepovaní, alebo ide o rizikové skupiny vo veku do 30 rokov a nad 50 rokov. Všetkých týchto ľudí sa budeme snažiť dostať do zamestnania,“ uviedol minister Tomáš.


Rezort práce v rámci projektu pripravil osem aktivít, ktoré plánuje spustiť počas apríla. Ministerstvo finančným príspevkom vo výške životného minima (269 eur) podporí mladých ľudí do 30 rokov s nižším vzdelaním, ktorých umiestni do zamestnania a v priebehu od troch do šiestich mesiacov im bude poskytovať tento príspevok.

Motivačný príspevok

Zaviesť chcú aj motivačný príspevok, ktorým chce rezort podľa Tomáša motivovať tých, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, aby sa zamestnali. Ak sa takýto človek zamestná, štát mu popri plate ponúka aj motivačný príspevok. V rámci projektu rezort práce plánuje prispievať zamestnávateľom i na mentora, ktorý pomôže uchádzačovi zapracovať sa na pracovisku. Podporiť chcú finančným príspevkom aj tých, ktorí sa rozhodnú podnikať.

Projekt podporí aj zdravotne znevýhodnené osoby

Projekt ministerstva práce zahŕňa i niekoľko aktivít, ktoré majú pomôcť uplatniť sa na trhu práce ťažko zdravotne postihnutým. Štát plánuje príspevkami podporiť chránené dielne, ktorým sa podarí dostať hendikepovaného človeka na voľný trh práce.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Podporiť chce rovnako zamestnávateľov, aby pracovisko prispôsobili aj pre zdravotne znevýhodnené osoby. Na debarierizáciu pracoviska môžu firmy získať príspevok od štátu do výšky 20 000 eur.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Ibrahim Boran
Domov
Zdieľať
Diskusia