Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
10. apríla 2024, 16:30
Čas čítania 1:21

V Česku zmenili definíciu znásilnenia. Politici chcú pomôcť obetiam sexuálnych zločinov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Českí poslanci schválili redefiníciu znásilnenia, pomôže obetiam trestných činov.

Českí poslanci schválili novú definíciu znásilnenia na základe princípu „Nie znamená nie“. Ak novelu schváli senát a podpíše prezident, vymedzenie znásilnenia sa zmení zo silou vynúteného na nesúhlasný pohlavný styk. Podľa ministerstva spravodlivosti to prispeje k zvýšeniu ochrany obetí sexuálnych trestných činov a zefektívni to boj proti tomuto typu násilia.

„Nová definícia zahŕňa viac situácií, ktoré budú vyhodnotené ako znásilnenie. Nepôjde už len o prípady, keď bol sex vynútený násilím. Ak obeť preukázateľne so stykom nesúhlasila, pôjde o znásilnenie,“ napísala na sociálnej sieti X poslankyňa Klára Kocmanová, ktorá sa na príprave novely podieľala.

Za znásilnenie sa podľa novej definície bude považovať každá súlož, análny či orálny styk, s ktorým jeden z účastníkov nebude súhlasiť a tento nesúhlas dá akokoľvek najavo, či už slovne, fyzickým odporom, plačom alebo inak.

Za znásilnenie sa bude považovať aj sexuálny styk, pri ktorom jedna z osôb nedokázala prejaviť vôľu

 Zároveň bude za znásilnenie postihnuteľný aj prípad, keď páchateľ zneužije bezbrannosť obete, ktorá v danej chvíli nedokáže prejaviť svoju vôľu. A to napríklad z dôvodu spánku, opitosti, veku, spútania, choroby či hendikepu. Ako dôvod bezbrannosti návrh zákona výslovne uvádza aj takzvaný silný ochromujúci stres.

7. mája 2024, 12:30 Čas čítania 3:50 „V Česku sa cítim sám sebou, domov sa vrátiť nechcem.“ Mladí ľudia zo Slovenska vysvetľujú, prečo sa rozhodli odísť z krajiny „V Česku sa cítim sám sebou, domov sa vrátiť nechcem.“ Mladí ľudia zo Slovenska vysvetľujú, prečo sa rozhodli odísť z krajiny

Prijatie novely na sociálnej sieti ocenili aj viacerí ministri. „Definícia konečne zahŕňa do znásilnenia aj prípady, keď je obeť paralyzovaná alebo v bezvedomí, kóme či pod vplyvom návykových látok. Je to veľký krok pre ženské a ľudské práva,“ napísal minister pre európske záležitosti Martin Dvořák.

Šéf rezortu spravodlivosti Pavel Blažek ocenil, že poslanci zmeny schválili jednomyseľne a dokázali sa dohodnúť naprieč politickým spektrom. „Okrem znásilnenia je tam jednoznačne povedané, že bude platiť princíp, že do 12 rokov sa na nikoho sexuálne nesiaha... Ak bude niekto sexuálne obťažovať človeka do 12 rokov, dopustí sa trestného činu znásilnenia, nie pohlavného zneužívania, kde platili nižšie sadzby,“ vysvetlil minister.

Domov
Zdieľať
Diskusia