Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. apríla 2024, 12:37
Čas čítania 0:51

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák vraj zneužil kompetencie. Spravil si „detektívnu službu“ a vyhľadával informácie o sudcoch

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ján Mazák vraj zbieral informácie o vybraných sudcoch.

Viacerí členovia Súdnej rady SR navrhujú odvolanie Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Argumentujú hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. 

„Ján Mazák si prisvojil kompetencie súdnej rady ako kolektívneho orgánu, respektíve kontrolných komisií súdnej rady, a sekciu vyhľadávania súdnej rady zneužil ako svoju súkromnú detektívnu službu, ktorá podľa jeho protiprávnych pokynov zbierala informácie na vybraných sudcov,“ tvrdia navrhovatelia.

Okrem iného hovoria o pokyne na preverenie majetkových pomerov sudkyne tesne po tom, ako rozhodla o uzemnení vrtuľníka Ministerstva vnútra SR. „Alebo možno spomenúť skutok, kde sa predseda súdnej rady angažoval vo vzťahu k sudkyni, ktorá je náhodou dcéra známeho advokáta, či skutok, v ktorom predseda súdnej rady na základe anonymu protiprávne lovil informácie na svojho názorového oponenta v súdnej rade prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry a polície,“ podotkli.

Podpísali sa niekoľkí členovia 

Pod návrh na odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali jej členovia Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelínková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák. Prípadné odvolanie Mazáka z postu predsedu by neznamenalo stratu funkcie člena Súdnej rady SR.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Mazák čelil návrhu na odvolanie z čela súdnej rady aj v závere roka 2023. Za návrh vtedy hlasovalo deväť členov rady, čo nestačilo na jeho odvolanie. Traja členovia sa vtedy zdržali hlasovania, traja boli proti.

ján mazák
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia