Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. mája 2024, 16:00
Čas čítania 0:59

Rusko vníma cvičenia NATO ako hrozbu. Západ sa vraj pripravuje na potenciálny konflikt

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Rusko tvrdí, že cvičenia NATO ukazujú, že Aliancia sa pripravuje na konflikt.

Štvormesačné vojenské cvičenia NATO blízko ruských hraníc, ktoré sú známe ako Steadfast Defender, sú dôkazom toho, že Severoatlantická aliancia sa pripravuje na potenciálny konflikt s Ruskom. Vyhlásila to v sobotu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Hovorkyňa odmietla tohtotýždňové obvinenia NATO, že Rusko sa zapája do hybridných útokov zameraným proti členom Aliancie. Ide podľa nej o dezinformáciu, ktorej cieľom je odlákať pozornosť ľudí od aktivít NATO. Podľa hovorkyne to bola, naopak, práve Severoatlantická aliancia, ktorá rozpútala proti Rusku hybridnú vojnou tým, že podporuje Ukrajinu zbraňami, spravodajskými informáciami či peniazmi.

„V súčasnosti sa konajú blízko ruských hraníc najväčšie vojenské cvičenia NATO od čias studenej vojny, Steadfast Defender. Podľa ich scenára sa precvičujú kroky koalície proti Rusku s použitím všetkých nástrojov vrátane hybridných i zbraňových,“ uviedla Zacharovová.

„Musíme konštatovať, že NATO sa naozaj pripravuje na potenciálny konflikt s nami,“ dodala. Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 na najnižšej úrovni za uplynulé desaťročia.

Na cvičeniach NATO sa zúčastní 90-tisíc vojakov

NATO oznámilo začiatok manévrov Steadfast Defender v januári, pričom uviedlo, že sa na nich zúčastní asi 90-tisíc vojakov. Tí si majú precvičiť, ako by mohli americkí vojaci posilniť svojich európskych spojencov v krajinách susediacich s Ruskom a na východnom krídle NATO v prípade prepuknutia konfliktu. Ide o najrozsiahlejšie cvičenia NATO od manévrov Reforger z roku 1988 počas studenej vojny a majú trvať až do konca mája.

Rusko v čase ich ohlásenia uviedlo, že NATO sa tým neodvolateľne vracia k programu studenej vojny.

Domov
Zdieľať
Diskusia