Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová TASR
5. mája 2024, 18:09
Čas čítania 1:24

Do straníckej politiky sa nechystám, hovorí Čaputová. Prezradila, čo urobí prvý deň po odovzdaní paláca

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čaputová sa s moderátorom relácie Na telo rozprávala aj o novozvolenom prezidentovi Petrom Pellegrinim.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa nechystá do straníckej politiky. Rozhodnutie nekandidovať opätovne na hlavu štátu neľutuje. Svoje miesto chce vnímať predovšetkým na Slovensku. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.


„Pokúsim sa byť užitočná vo verejnom priestore, nie v politike,“ ozrejmila Čaputová. Pôsobiť chce ako aktívny občan v oblastiach, kde má nejaký typ poznania. Nebude sa vracať k advokátskej praxi.

S Pellegrinim sa už stretla 

Poukázala na to, že prezident nie je prezidentom vlády, ale občanov Slovenska. Je podľa nej zdravé, aby mala hlava štátu vysokú mieru vnútornej slobody a nezávislosti. „Je správne a úplne normálne určité pnutie medzi vládou a prezidentom,“ poznamenala. Úradu však podľa nej patrí aj snaha o konštruktívnu spoluprácu s vládou. Informovala o tom, že s jej novým nástupcom Petrom Pellegrinim sa už vzhľadom na praktické veci stretla.


Nestotožňuje sa s naratívom, že by zasadnutia Európskej rady a iných formátov s našimi spojencami boli vojnovými radami. Všetci si podľa nej želajú mier. Teší ju konsenzus s vládou na tom, že Rusko je agresorom v prípade vojny na Ukrajine.

O nominácii Štefana Harabina do Súdnej rady SR

Hlava štátu v relácii ďalej uviedla, že sa stotožňuje s hlasmi, ktoré nesúhlasia s prípadnou nomináciou Štefana Harabina do Súdnej rady SR. „Ja si myslím, že asi všetci rozumieme prečo, a tak je to správne,“ podotkla.


V súvislosti so spôsobom prerozdelenia niektorých prokurátorov zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry na netrestné úseky Generálnej prokuratúry SR hovorila o signáloch, že nemusí byť využitý ich odborný potenciál, keďže sa sústreďovali na trestnú agendu. 

Čo urobí v závere mandátu? 

Čaputová sa chystá na sklonku svojho mandátu navštíviť Ukrajinu. „Je to náš sused, navštevujem všetky susedné krajiny v rámci rozlúčkových návštev,“ povedala Čaputová.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Naznačila, že návšteva by mala obsahovať stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, predsedom ukrajinskej vlády a predsedom parlamentu. „Pôjde o klasický formát návštevy, tak ako to bolo v minulosti,“ podotkla.

Hlava štátu v relácii ďalej uviedla, čo chce robiť v prvý deň po odovzdaní Prezidentského paláca. „Oddýchnuť si, vypnúť a venovať sa rodine. Nemám žiaden veľký plán. Bude to, dúfam, bežná nedeľa, keď navarím obed pre svoju rodinu,“ odpovedala na divácku otázku. 

Domov
Zdieľať
Diskusia