Očkovanie proti vírusu HPV je na Slovensku plne hradené zo zdravotného poistenia dievčatám a aj chlapcom od 12 do 15 rokov.
- Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) má významný vplyv na znižovanie rizika rakoviny nielen u žien, ale aj u mužov.
- Najnovšia štúdia odborníkov z Philadelphie preukázala, že riziko vzniku rakoviny spojenej s HPV bolo u očkovaných mužov približne o 50 percent nižšie ako u neočkovaných.
- Ministerstvo zdravotníctva podotklo, že výsledky štúdie sú prvými, ktoré preukazujú významný prínos očkovania pre mužov pri prevencii rakoviny orofaryngu (hrdlo, mandle, zadná časť jazyka), na ktorú v súčasnosti neexistuje skríningové vyšetrenie.
Citát: „Jefferson DeKloe z Univerzity Thomasa Jeffersona vo Philadelphii a kolektív ďalších autorov analyzovali dáta 3.413.077 mužov a žien zo Spojených štátov, z toho 1.706.539 očkovaných proti HPV. V štúdii sa zamerali na riziko vzniku rakoviny hlavy a krku, análnych oblastí, penisu, vulvy, vagíny a aj krčka maternice, ktorých príčinou môže byť práve spomínaný vírus,“ priblížilo ministerstvo.
Prečo je to dôležité: HPV patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám. Prenášať sa môže aj dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo už počas pôrodu. Vo väčšine prípadov infekcia zmizne sama bez toho, aby spôsobila problémy. Niektoré z HPV vírusov však v tele pretrvajú roky a môžu byť pôvodcom onkologických ochorení. Účinným nástrojom proti HPV je očkovanie.
Širší kontext: Očkovanie proti vírusu HPV je na Slovensku plne hradené zo zdravotného poistenia dievčatám a aj chlapcom vo veku od 12 do 15 rokov. V tomto veku je totiž možné získať najvyššiu imunitnú odpoveď.
Počet zaočkovaných detí podľa neho síce rastie, no ani zďaleka nedosahuje uspokojivé čísla. „Kým u dvanásťročných dievčat je zaočkovaných aspoň jednou dávkou takmer 45 percent, v prípade dvanásťročných chlapcov je zaočkovanosť výrazne nižšia, a to len na úrovni približne 25 percent,“ ozrejmilo MZ SR.
Ak chceš vedieť viac, prečítaj si tiež: