Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Vstúp do roku 2025 so zľavou 25 % na všetky typy predplatného 🥳
TASR
3. januára 2025 o 12:06
Čas čítania 0:44

Na Slovensko sa môže opäť privážať rádioaktívny odpad. Koalície tvrdí, že ide o bežnú podnikateľskú činnosť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Od nového roka sa môže opäť dovážať do SR rádioaktívny odpad zo zahraničia.

  • Na Slovensko sa môže opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Od nového roka je zrušený zákaz dovozu tohto odpadu, ktorý bol zavedený v roku 2021. Zmenu zákona o životnom prostredí parlament presadil v rámci nového zákona o kritickej infraštruktúre. Nová legislatíva je účinná od 1. januára.
  • Zo zákona o životnom prostredí sa vypustil zákaz dovážať na účely spaľovania rádioaktívny odpad, ktorý nebol vyprodukovaný na území Slovenska. Predkladatelia vysvetlili, že zákaz dovozu rádioaktívnych odpadov (RAO) zo zahraničia na účely spracovania v SR sa zaviedol napriek tomu, že ide o „bežnú podnikateľskú aktivitu“.
  • K tomuto zákazu došlo podľa nich neočakávane takmer po 20 rokoch takto dovolenej a bežne vykonávanej činnosti.

Širší kontext: Na Slovensku sa veľkým priemyselným spracovávaním rádioaktívnych odpadov zaoberá len Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS). Explicitný zákaz spracovania cudzích RAO mal v minulosti podľa predkladateľov zásadný negatívny vplyv na hospodárenie JAVYS-u.


V zákone o radiačnej ochrane sa rigorózny zákaz dovozu RAO na účel spracovania mení na podmienečne dovolený dovoz, pokiaľ sú splnené podmienky podľa atómového zákona a je schválená optimalizačná štúdia k spracovaniu RAO. Pre Úrad verejného zdravotníctva SR sa rozširuje pôsobnosť na schvaľovanie optimalizačnej štúdie.

Rádioaktívny odpad
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová
Domov
Zdieľať
Diskusia