Motoristi by sa mali pripraviť skôr na stabilizáciu cien alebo mierny nárast.
Spotrebiteľské ceny pohonných látok v 16. týždni znova medzitýždenne klesli. Najpredávanejšie palivá benzín 95 a klasický diesel dosiahli najnižšie hodnoty od októbra 2024. Kvalitnejšie benzíny a nafta sa predávali za najlepšie ceny v aktuálnom roku. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Cena kvalitnejšieho benzínu (oktánové číslo 98, 99, 100) dosiahla v polovici apríla hodnotu 1,691 eura za liter, medzitýždenne klesla o 2,5 centa. Benzín 98 bol za 1,696 eura, medzitýždenne zlacnel o 2,2 centa za liter. Benzín 95 sa predával za 1,486 eura za liter, o 2,2 centa menej ako v predošlom týždni.
Kvalitnejšia motorová nafta stála 1,614 eura za liter, jej cena klesla o 4 centy. Bežná nafta bola na úrovni 1,418 eura za liter, oproti 15. týždňu zlacnela o 3,6 centa. Ceny pohonných látok boli opakovane nižšie ako pred rokom, benzín 95 o 12,3 %, benzín 98 o 11,3 % a klasická motorová nafta o 9,7 %.
Plyny zaznamenali medzitýždenne iba kozmetické úpravy cien. Cena LPG (skvapalnený ropný plyn) sa predávala za zvýšených 0,731 eura za liter, CNG (stlačený zemný plyn) nepatrne zdražel na 1,662 eura za kilogram a LNG (skvapalnený zemný plyn) bol na hodnote 1,681 eura za kilogram. Ceny plynov sa medzitýždenne menili iba o desatiny centu. Aktuálne ceny plynov boli opäť vyššie ako vlani, LNG o 13,1 %, LPG o 4,6 % a CNG o 3,8 %.
Treba očakávať nárast cien
Veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame už začali postupne rásť, čo bude obmedzovať ďalší pokles maloobchodných cien na čerpacích staniciach. Aj keď na štatistických dátach ešte priestor na mierne zníženie cien je, motoristi by sa mali pripraviť skôr na stabilizáciu cien alebo mierny nárast. Uviedol to v komentári Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.
„Budúci vývoj cien pohonných látok bude vo veľkej miere ovplyvnený obchodnou politikou Spojených štátov, ako aj rozhodnutiami a jednotnosťou kartelu OPEC,“ podčiarkol.
Na vývoj cien ropy vplývali podľa neho najmä nové informácie o možnej colnej dohode medzi Spojenými štátmi a Čínou. Prezident Donald Trump uviedol, že clá na čínske produkty výrazne klesnú, hoci nedosiahnu nulovú úroveň. Wall Street Journal neskôr informoval, že clá by sa mohli znížiť až na 50 %, čo trhy prijali pozitívne. Obchodná vojna medzi Čínou a USA totiž znižuje dopyt po rope, keďže vedie k vyšším cenám a spomaleniu ekonomického rastu.
„Na druhej strane však vznikajú napätia v rámci kartelu OPEC+. Kazachstan, ktorý už v minulosti viackrát porušil dohodnuté ťažobné kvóty, oznámil, že uprednostní vlastné národné záujmy pred záväzkami voči kartelu. Takéto kroky môžu predstavovať riziko pre ďalší pokles cien, najmä ak by sa k protestom pridali aj ďalší členovia. Viaceré krajiny totiž avizujú, že plánujú postupne zvyšovať ťažbu, ktorá bola doteraz umelo obmedzená s cieľom podporiť rast cien ropy,“ dodal analytik XTB.
Prečítaj si aj tieto články:
