Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. apríla 2023, 20:00
Čas čítania 0:58

Slováci sa boja, medvede cez víkend pobehovali pri domoch vo viacerých dedinách. Špeciálny zásahový tím dostal hlásenia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zásahový tím mal cez víkend viacero hlásení o výskyte medveďa v blízkosti obydlí.

Zásahový tím pre medveďa hnedého dostal počas uplynulého víkendu viacero hlásení o výskyte medveďa v blízkosti ľudských obydlí. Všetkým hláseniam sa venuje. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR však upozorňuje, že niektoré medializované prípady sú neopodstatnené a zbytočne v spoločnosti šíria strach či paniku.


Jedným z víkendových hlásení bol prípad výskytu medveďa v intraviláne obce Sielnica v okrese Zvolen. „V tomto prípade zásahový tím oslovil dotknutú samosprávu a navrhol nastavenie fotomonitoringu oblasti s cieľom sledovania prípadného pohybu medveďa v blízkosti obce a zvýšenia bezpečnosti jej obyvateľov,“ informovali v pondelok z odboru komunikácie ŠOP.

Zásahový tím zároveň vylúčil, že by mohlo ísť o nedávno postrelenú medvedicu zo Zvernice Bieň pri neďalekej obci Kováčová. Podľa štátnych ochranárov ide o iného jedinca, ktorého migrácia môže byť spôsobená začínajúcim sa obdobím medvedej ruje.

Nielen v obci

Medzi častými hláseniami sú aj upozornenia o výskyte medveďa mimo intravilánu, v lesnom prostredí. Takýto prípad cez víkend zaregistrovali nad obcou Turie v okrese Žilina. O prípade informovala polícia spolu s upozornením na opatrnosť.


ŠOP podotkla, že les je pre medvede prirodzený biotop a oblasť širšieho okolia obce Turie patrí dlhodobo medzi lokality s ich výskytom. Svedčí o tom aj samotný erb obce, kde je medveď vyobrazený spolu s brusnicou čučoriedkovou. „Vstupom do lesa prekračujeme územie, kde prirodzene fungujú zákony prírody a je potrebné sa ich naučiť rešpektovať. Les je priestor, kde by mali byť v bezpečí najmä jeho obyvatelia, a musíme počítať s možnosťou stretu s nimi,“ dodali z odboru komunikácie.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixnio/USFWS/Hupp Lisa
Domov
Zdieľať
Diskusia