Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
27. apríla 2023, 7:20
Čas čítania 1:40

PRIESKUM: Tieto zamestnania na Slovensku majú problém s platením účtov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Väčšina Slovákov nie je spokojná so životom na Slovensku. Trápi ich výška mzdy, stres aj prepracovanosť.

Väčšina slovenských pracujúcich (68 %) považuje život na Slovensku za zlý a neuspokojivý. Zvyšok respondentov (32 %) si naopak myslí, že sa v SR žije dobre. Na porovnanie, v susednej Českej republike si približne 40 % opýtaných myslí, že sa tam žije zle.

Informovala o tom spoločnosť Grafton na základe online prieskumu, ktorý uskutočnila od 28. do 31. januára tohto roku medzi 1 825 respondentmi.

Najviac nespokojní sú so svojou prácou robotníci 

Spokojnosť v zamestnaní však uvádza väčšina Slovákov, 47 % má radosť zo svojej práce a lásku či iný pozitívny citový vzťah k svojmu zamestnaniu uviedlo ďalších 21 %. Neutrálny vzťah k svojej práci má 24 % opýtaných. Veľmi podobná situácia je aj v ČR.


Lásku k svojej práci najviac pociťujú zamestnanci z oblasti obchodu a marketingu (31 %) a najmenej ju pociťujú pracovníci z výroby, takzvané modré goliere (13 %). „Najčastejšie sú nespokojní pre výšku svojej mzdy, ďalším faktorom je stres, prepracovanosť a príliš vysoké nároky na prácu, ako aj nemožnosť kariérneho postupu,“ hovorí riaditeľ uvedenej firmy a Gi Group pre Slovensko a Česko Martin Malo.


Viac ako polovica pracovníkov (57 %) však udáva, že rutina je horšia ako stres, a 41 % je presvedčených, že zmysluplnosť práce je dôležitejšia ako výška mzdy. Viac ako tri štvrtiny respondentov by chceli zamestnávateľa, ktorému na nich záleží.

25. septembra 2023, 18:47 Čas čítania 1:00 Príď na Refresher volebnú noc do Kácečka. Hosťami budú Supa, Boy Wonder, Jakub Lužina či Liberty Blake Simon Príď na Refresher volebnú noc do Kácečka. Hosťami budú Supa, Boy Wonder, Jakub Lužina či Liberty Blake Simon

„Medzi najdôležitejšie potreby slovenských zamestnancov patrí tiež dobrý kolektív a práca, ktorá ich baví. Takmer tri štvrtiny pracovníkov má tieto potreby naplnené. Deficit však pozorujeme najmä u modrých golierov, z ktorých 37 percent uvádza, že takúto prácu nemajú,“ objasňuje Malo.

Ďalšou požiadavkou zamestnancov je možnosť rozvíjať sa v práci.
Približne štyri percentá respondentov prišli o prácu a u pätiny dopytovaných došlo k prepúšťaniu medzi ich kolegami. U necelej štvrtiny došlo k zníženiu mzdy v priemere o desať percent a 12 % prišlo o pracovné výhody. Tri pätiny pracovníkov nezaznamenali žiadne z uvedených obmedzení.

Slováci sú nútení šetriť

Polovica zamestnancov obmedzila návštevu reštaurácií, pričom 48 % respondentov začalo šetriť nielen na energiách, no aj na potravinách (45 %), uviedla firma. Najväčší problém zaplatiť účty majú modré goliere, po nich nasledujú zamestnanci z oblasti obchodu, marketingu a podnikových služieb. Viac ako tretina zamestnancov bude mať problém zaplatiť si dovolenku, takmer štvrtina jazdí menej autom a 11 % bude mať problémy zaplatiť účty.


„Z nášho prieskumu tiež jasne vyplynulo, že pracovníci hľadajú v zamestnaní istotu. Preferujú pracovné miesto s pevným základom a so stabilnou budúcnosťou, ako aj veľkú firmu s dobrým zázemím či zamestnávateľa s hodnotným produktom alebo službou. Istotu v zamestnaní však nemá, ale chce tretina bielych golierov, 35 % modrých golierov a 22 % zamestnancov z oblasti informačných technológií,“ uzavrel Malo.

linka, práca, Slováci
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.