Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ivan Koribanič TASR
29. apríla 2023, 19:25
Čas čítania 1:10

Obľúbené energetické nápoje Slovákov môžu byť podľa nového zákona až od 15 rokov. Mnoho detí vypije viac než 4 litre mesačne

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Obľúbené energetické nápoje Slovákov môžu byť podľa nového zákona až od 15 rokov. Mnoho detí vypije viac než 4 litre mesačne
Zdroj: Refresher

Obdoba tohto zákona už s účinnosťou platí napríklad v Litve či Lotyšsku.

Predaj energetických nápojov pre mladých do 15 rokov by sa mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu na vydanie zákona o obmedzujúcich opatreniach pri predaji energetických nápojov, ktorý do parlamentu predložila skupina poslancov Národnej rady SR. Účinnosť zákona sa navrhuje od roku 2025.

„Cieľom návrhu zákona je ochrana zdravia osôb mladších ako 15 rokov, a to formou prijatia obmedzujúcich opatrení pri predaji a ponuke energetických nápojov. Práve u mladých ľudí je vysoké nebezpečenstvo dosahov na zdravie. Detskému organizmu spôsobuje problémy najmä vysoká dávka kofeínu a ďalších stimulačných alebo tonických látok, ktoré sa v energetických nápojoch nachádzajú,“ zdôvodnili v materiáli k návrhu predkladatelia.

Pri dlhodobom pití môžu byť podľa nich energetické nápoje rizikom pre srdcovo-cievny systém, môžu spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, arytmiu, čo sa môže skončiť až na centrálnom príjme a hospitalizáciou. U detí môže dôjsť k narušeniu biologických rytmov, môžu mať problémy so spánkom či trpieť nespavosťou, prípadne sa dieťa môže začať správať agresívne. Známe sú aj prípady záchvatov a halucinácií. Škodlivé sú aj enormné množstvá cukru, ktoré energetický nápoj obsahuje. To môže viesť k obezite a problémom s ňou súvisiacim, napríklad ku kardiovaskulárnym chorobám, k cukrovke a dne.

Štatistiky Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín podľa predkladateľov poukazujú na realitu konzumácie energetických nápojov u približne 68 % osôb vo veku od 10 do 18 rokov, pričom 12 % z nich vypije až 4,5 litra energetického nápoja každý mesiac a sú teda považovaní za „vysoko chronických konzumentov“, ktorí pijú kofeínové nápoje viac ako štyrikrát týždenne. Až 18 % detí od troch do desiatich rokov si takisto dopraje kofeínové nápoje.

Predkladatelia dodali, že o celoplošnom zákaze na úrovni EÚ sa uvažovalo v roku 2015. V súčasnosti je obdobná úprava účinná v Litve, Lotyšsku a zakázať užívanie a predaj energetických nápojov sa plánuje rovnako v Českej republike a v Poľsku.

Domov
Zdieľať
Diskusia