Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Hľadáš darček na poslednú chvíľu? Kúp darčekové predplatné Refresher+ 🥳
Radka Klučárová
9. mája 2023 o 9:15
Čas čítania 1:12

Netrafil sa? Uhrík si pripomínal víťazstvo nad fašizmom, paradoxne však rečnil pri pomníku sovietskeho bombardovania Nitry

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Uhrík vyhlásil, že Republika je antifašistickým hnutím.

Hnutie Republika si chcelo pripomenúť Deň víťazstva nad fašizmom. Milan Uhrík preto na Facebooku zverejnil video, v ktorom reční pred pamätníkom obetí bombardovania Nitry z 26. marca 1945.

Uhrík síce vo videu vyhlasuje, že hrôzy fašizmu sa už nikdy nesmú opakovať, no háčik je v tom, že Nitru v roku 1945 nebombardovalo letectvo nacistického Nemecka, ale Sovietsky zväz. Na tento fakt upozornil historik a pedagóg Anton Hruboň z Univerzity Mateja Bela na svojom Twitteri.

Uhrík tvrdí, že je proti vojne

Poslanec Európskeho parlamentu Uhrík si spolu s niekoľkými ďalšími straníkmi pripomenul výročie ukončenia 2. svetovej vojny. K pamätníku obetí bombardovania Nitry položil veniec a predniesol prejav, v ktorom zdôraznil, že Republika je antifašistickým hnutím, ktoré sa vyhradzuje voči vojne.  

„Vždy sa budeme stavať na odpor voči tým, ktorí štvú do vojny a chcú slobody ľudí obmedzovať, pretože práve štvaním a obmedzovaním ľudí to vždy začína,“ uviedol vo videu. 

„Republika dnes dosiahla svoj Kriváň,“ okomentoval spomienkový akt historik Hruboň. „Milan Uhrík vo videu pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom položil veniec k hrobu obetí bombardovania Nitry 26. marca 1945. Chybička krásy spočíva v tom, že na Nitru nezaútočili Nemci, ale sovietske letectvo,“ napísal a uviedol, že pri bombardovaní zomrelo 345 osôb.

„Nie som historik.“

Uhrík v minulosti verejnosť zaskočil kontroverzným výrokom o holokauste, ktorý odmietol jasne odsúdiť. „Ja to beriem ako nejaký historický fakt. Nemám sa k tomu prečo vyjadrovať,“ povedal Uhrík v roku 2017 ešte ako podpredseda strany ĽSNS. V diskusnej relácii vtedy okrem toho odmietol odsúdiť transport Židov do nacistických koncentračných táborov.

Domov
Zdieľať
Diskusia