Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská
29. mája 2023, 7:00
Čas čítania 1:04

Advokát sa spoľahol na umelú inteligenciu ChatGPT, nemal to však robiť. Stroj si vymyslel niečo, čo nemal, a teraz ide pred súd

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Newyorský advokát Steven A. Schwartz, ktorý vo firme pracuje 30 rokov, povedal, že „nevedel, že obsah ChatGPT môže byť nepravdivý“.

Newyorský advokát si v rámci výskumu právnych prípadov pomohol nástrojom ChatGPT, ktorý funguje na princípe umelej inteligencie. Sudca však zistil, že niektoré z prípadov neexistujú. Advokát, ktorý tvrdí, že „nevedel, že jeho obsah môže byť nepravdivý“, bude vypovedať pred súdom.

Prípad sa týkal muža, ktorý žaloval leteckú spoločnosť v súvislosti s údajným ublížením na zdraví, píše BBC. Jeho právny tím predložil spis, v ktorom citoval niekoľko predchádzajúcich súdnych prípadov v snahe dokázať, prečo by sa mal prípad posunúť ďalej.

Právnici leteckej spoločnosti sa však neskôr sudcovi sťažovali, že nemôžu nájsť niekoľko prípadov, na ktoré sa v spise odvolávali. „Zdá sa, že šesť z predložených prípadov sú falošné súdne rozhodnutia s falošnými citáciami,“ napísal sudca Castel v príkaze, v ktorom požadoval od právneho tímu muža vysvetlenie.

Advokát mal 30-ročnú prax

Napokon vyšlo najavo, že rešerše nevypracoval Peter LoDuca, právny zástupca žalobcu, ale jeho kolega z tej istej advokátskej kancelárie Steven A. Schwartz, ktorý je advokátom už viac ako 30 rokov. Schwartz sa priznal, že použil ChatGPT na vyhľadanie podobných prípadov z minulosti. LoDuca vraj o tomto čine nevedel.

24. júla 2023, 12:58 Čas čítania 2:58 Strávi najlepší futbalista sezónu na lavičke? PSG stráca trpezlivosť, Saudskoarabi núkajú 300 miliónov, Real chce Mbappého zadarmo Strávi najlepší futbalista sezónu na lavičke? PSG stráca trpezlivosť, Saudskoarabi núkajú 300 miliónov, Real chce Mbappého zadarmo

Advokát Steven A. Schwart povedal, že „veľmi ľutuje“, že sa spoliehal na chatbot, ktorý podľa vlastných slov nikdy predtým nepoužil na právny výskum, a „nevedel, že jeho obsah môže byť nepravdivý“. Sľúbil, že v budúcnosti nikdy nebude používať umelú inteligenciu na „doplnenie“ svojho právneho výskumu „bez absolútneho overenia jeho pravosti“.

ChatGPT, ktorý spustili v novembri 2022, dokáže odpovedať takmer na akúkoľvek otázku a napodobniť ľudský jazyk. Ako svoju databázu využíva údaje z internetu do roku 2021. Jeho odpovede sú stále nepresné a ľudia sa obávajú, že by mohol šíriť aj dezinformácie.

Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.