Slovenskí lekári majú zo zániku pohotovostí obavy, nemocnice by nemuseli zvládnuť nápor pacientov.
Ministerstvo zdravotníctva prednedávnom prišlo s novým návrhom, ktorý hovorí o skrátení ordinačných hodín na ambulantných pohotovostiach a zredukovaní počtu detských pohotovostí na Slovensku. Lekárov tento krok nahneval, píšu o tom Noviny TV Joj.
Slovenskí lekári majú obavu najmä z toho, že v prípade zrušenia pohotovostí by nastal väčší nápor pacientov v nemocniciach. Na Slovensku zaniknú detské pohotovosti, ktorých máme aktuálne 54. Ministerstvo zdravotníctva by chcelo ich počet zredukovať na 40. Dôvodom je fakt, že väčšina pediatrov je v dôchodkovom veku a okrem svojej ambulancie slúžia aj na pohotovosti.
„V odľahlých regiónoch, kde slúžia dvaja-traja lekári do 22. hodiny, o polnoci prídu domov a ráno idú zase do ambulancie,“ povedal pre TV Joj minister zdravotníctva Michal Palkovič. Ministerstvo zdravotníctva plánuje ordinačný čas na pohotovostiach skrátiť o dve hodiny.
Svoje obavy neskrýva ani Lekárske odborové združenie, ktoré si myslí, že nemocnice nápor pacientov zvládnuť nemusia. „Skracovanie času pohotovostí vnímame ako posledný klinec do rakvy pediatrie,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.
Detské pohotovosti, ktoré majú zaniknúť:
- Šaľa
- Galanta
- Pezinok
- Piešťany
- Senica
- Myjava
- Dubnica nad Váhom
- Nové Mesto nad Váhom
- Partizánske
- Ružomberok
- Námestovo
- Medzilaborce
- Sabinov
- Kráľovský Chlmec