Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. júna 2023, 20:10
Čas čítania 0:51

Samici krokodíla z Kostariky sa stalo niečo doteraz nevídané. Vyskytla sa pri nej vlastnosť, ktorú mohla zdediť po dinosauroch

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Tento jav je známy pri vtákoch či plazoch, no pri krokodíloch ho zatiaľ nikto nepozoroval.

V zoologickej záhrade v Kostarike zaznamenali prvý prípad, keď samica krokodíla bez oplodnenia spermiou samca zniesla vajíčko so zárodkom. Tento jav známy ako partenogenéza už bol zaznamenaný pri vtákoch, rybách a iných druhoch plazov. 

Samica krokodíla dlhohlavého vo veku 18 rokov zniesla vajce v januári 2018 v parku plazov na Kostarike. Plod vnútri bol plne vyvinutý, no mŕtvy, a preto sa nevyliahol.

Park samicu získal ako dvojročnú a neustále ju držal oddelene od iných krokodílov. Vedecký tím parku sa preto spojil s doktorom Warrenom Boothom z univerzity v americkom štáte Virgínia.

Je špecialistom na panenské počatie, ktorému sa odborne hovorí partenogenéza. Ide o druh rozmnožovania, pri ktorom embryo vzniká v tele matky bez prítomnosti samčej pohlavnej bunky, píše vedecký časopis National Geographic.

Krokodíly mohli vlastnosť zdediť po dinosauroch 

Booth zistil, že plod bol na 99,9 percenta geneticky identický s matkou, a tým potvrdil, že nemal otca. Tento objav ho neprekvapil. „Môžeme to pozorovať pri žralokoch, vtákoch, hadoch a jaštericiach a je to pozoruhodne bežné a rozšírené,“ uviedol. Pri krokodíloch zatiaľ partenogenéza nebola spozorovaná, pretože ľudia sa o takúto vec doteraz nezaujímali.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Podľa vedcov sa môže vyskytnúť, keď je daný druh na pokraji vyhynutia. Podľa vedcov mohli krokodíly túto vlastnosť zdediť po svojich vývojových predkoch, čím by sa potvrdilo, že sa partenogenézou mohli rozmnožovať aj dinosaury. 

krokodíl
Zdroj: Unsplash/thomascouillard
Domov
Zdieľať
Diskusia