Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. júna 2023, 17:25
Čas čítania 0:54

Kávičkári si poriadne priplatia. Cena obľúbeného typu kávy už stúpla na viac ako 50 %, pestovatelia nestíhajú reagovať

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Suché a veľmi teplé počasie ovplyvňuje pestovanie tejto kávy.

Cena kávy robusta vyskočila v piatok na najvyššiu úroveň prinajmenšom od roku 2008. Dôvodom sú obavy z klimatického fenoménu El Niňo a jeho vplyvu na úrodu. 

Cena terminovaného kontraktu na kávu robusta na burze v Londýne sa v piatok dopoludnia vyšplhala až na 2 598,49 eura za tonu. To je najviac od začiatku predaja týchto kontraktov pred 15 rokmi.

Americké centrum pre klimatické predpovede potvrdilo totiž návrat obávaného klimatického fenoménu El Niňo, ktorý prináša zvyčajne teplejšie a suchšie podmienky do hlavných oblastí pestovania kávy robusta vrátane Vietnamu a Indonézie.

Ceny tejto kávy od začiatku roka vzrástli o viac ako 50 percent, pretože zásoby zŕn, ktoré sa používajú v instantnej káve a na prípravu espressa, nedokážu držať krok s rastúcim dopytom. Kríza životných nákladov dotlačila totiž spotrebiteľov k tejto odrode namiesto drahšej kávy arabika. 

Pestovateľom sa znižuje úroda

Keďže pražiarne zvyšujú množstvo robusty vo svojich kávových zmesiach, pestovatelia majú problém udržať s nimi krok. Kombinácia vyšších nákladov na hnojivá a sucha pritom viedla k poklesu výnosov. To udržuje globálny trh s kávou v deficite aj túto sezónu 2023/24, už tretiu v rade.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Vietnam, najväčší pestovateľ robusty na svete, pravdepodobne zozbieral svoju najmenšiu úrodu za štyri roky. Očakáva sa, že úroda v Brazílii, ktorá je druhým najväčším producentom tejto odrody, klesne o päť percent, zatiaľ čo produkcia v Indonézii bude nižšia o 20 percent v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok.

káva
Zdroj: Nespresso, Unsplash/GC Libraries Creative Tech Lab/volně k užití
Domov
Zdieľať
Diskusia