Suché a veľmi teplé počasie ovplyvňuje pestovanie tejto kávy.
Cena kávy robusta vyskočila v piatok na najvyššiu úroveň prinajmenšom od roku 2008. Dôvodom sú obavy z klimatického fenoménu El Niňo a jeho vplyvu na úrodu.
Cena terminovaného kontraktu na kávu robusta na burze v Londýne sa v piatok dopoludnia vyšplhala až na 2 598,49 eura za tonu. To je najviac od začiatku predaja týchto kontraktov pred 15 rokmi.
Americké centrum pre klimatické predpovede potvrdilo totiž návrat obávaného klimatického fenoménu El Niňo, ktorý prináša zvyčajne teplejšie a suchšie podmienky do hlavných oblastí pestovania kávy robusta vrátane Vietnamu a Indonézie.
Ceny tejto kávy od začiatku roka vzrástli o viac ako 50 percent, pretože zásoby zŕn, ktoré sa používajú v instantnej káve a na prípravu espressa, nedokážu držať krok s rastúcim dopytom. Kríza životných nákladov dotlačila totiž spotrebiteľov k tejto odrode namiesto drahšej kávy arabika.
Pestovateľom sa znižuje úroda
Keďže pražiarne zvyšujú množstvo robusty vo svojich kávových zmesiach, pestovatelia majú problém udržať s nimi krok. Kombinácia vyšších nákladov na hnojivá a sucha pritom viedla k poklesu výnosov. To udržuje globálny trh s kávou v deficite aj túto sezónu 2023/24, už tretiu v rade.
Vietnam, najväčší pestovateľ robusty na svete, pravdepodobne zozbieral svoju najmenšiu úrodu za štyri roky. Očakáva sa, že úroda v Brazílii, ktorá je druhým najväčším producentom tejto odrody, klesne o päť percent, zatiaľ čo produkcia v Indonézii bude nižšia o 20 percent v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok.